Haberler sayfasına dön

Son Haberler

TÜRK AMERİKAN İŞ ADAMLARI DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ DR. BAHADIR KALEAĞASI’NI AĞIRLADI

11 Kasım 2021 Perşembe

TÜRK AMERİKAN İŞ ADAMLARI DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ DR. BAHADIR KALEAĞASI’NI AĞIRLADI
Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı ve Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Bahadır Kaleağası , Türk Amerikan İş Adamları Derneği İzmir Şubesinin düzenlediği toplantıda pandemiden sonra küresel değişimi değerlendirdi.
Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA) İzmir Şubesi, İzmir Ticaret Odası Meclis Salonunda Bahadır Kaleağası’nın sunumu ile “Pandemi sonrası Küresel Değişim: ABD,Türkiye ve Ötesi” başlıklı toplantı düzenledi.
Toplantıya TABA İzmir Şube başkanı Süha Kahraman, TABA Genel Başkanı Süleyman Sanlı, Ege Bölgesi Gümrük ve Dış Ticaret Müdürü Enver Kök, İZTO Genel Sekreteri Mustafa Tanyeri, TABA ve İZTO üyeleri katıldı.
Toplantıda açılış konuşmasını yapan TABA İzmir Şube Başkanı Süha Kahraman pandeminin yavaş yavaş geride kaldığını ve yeni normali öğrendiklerini dile getirdi.
Ege Bölgesi Gümrük ve Dış Ticaret Müdürü Enver Kök de , 2019 yılında 45 milyar dolarlık dış ticaret hedeflerinin pandemi sebebiyle 42 milyar dolara gerilediğini; ancak 2021’in ilk 9 aylık rakamlarına bakıldığında 2019’a göre yüzde 20’lik bir artışın olduğuna dikkat çekti.
Toplantıda sunum yapan Dr. Bahadır Kaleağası ise küreselleşmenin pandemi sonrasında da değişmediğini belirterek, “Küreselleşme, milyonlarca insanın yoksulluktan kurtulmasını sağladı ancak olmsuz etkilerinide yaşıyoruz, virüslerin yayılması gibi. Küreselleşmeden kaçmak zor ve onu yönetmek kolay değil. Hava yollarının hareketliliğinin durabileceğini hiç düşünmezken pandemide gökyüzünün nasıl ıssıslaştığını gördük. E-Ticaretin nasıl geliştiğini ve onun da yüzde 80’den fazlasının cep telefonlarıyla yapıldığı bir dünyaya pandemi sayesinde girdik.Hızlı girdik ama dönüşü kolay olmayacaktır.” Dedi.
ABD’nın pandemiden önce atlatamadığı travmadan da bahseden Kaleağası,” Avrupa Birliği ise kalabalık aktörlerin yönetmeye çalıştığı bir yer olmaya devam ediyor.Pandeminin etkisi ilk başlarda Çin’in yararına oldu. Ancak devamında devamında değişimin nereye doğru gittiğini de göreceğiz.Bu değişim turizm,finans, teknoloji ve sağlık hizmetleri gibi birçok alanda görülüyor.”
Katılımın yoğun olduğu toplantı TABA İzmir Şube Başkanı Süha Kahraman’ın Dr. Bahadır Kaleağası’na plaket takdimi ile sona erdi.
Program Sunumuna Aşağıdaki Linkten Ulaşabilirsiniz