Haberler sayfasına dön

Son Haberler

May 6 th Turkish

6 Mayıs 2019 Pazartesi

HAFTALIK
Pazartesi,
6 Mayıs 2019
USD/TL
5.9971
EUR/TL
6.7134
GBP/TL
7.8745
Etkinlikler ve Faaliyetler
Uluslararası Yatırımcılar TABA'da
TABA AmCham Genel Başkanı Ali Osman AKAT, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Bayramoğlu ve Başkan Yardımcısı Süleyman Sanlı başta olmak üzere Fresh Standard Co. heyeti Mr. Gilad Shabtai, Mr. Benny de Beer, Mr. Dennis Konigkramer'ı TABA AmCham Genel Merkezinde ağırladılar. Güney Afrika’da endüstriyel alanda ve sağlık alanında kenevir yatırımı yapan heyet, bu konuda özellikle Botswana’da pilot bir çalışma yaptıklarını ve bu yıl sonuna kadar bu çalışmayı 10 kat büyütmeyi planladıklarını aktardılar. Buna benzer bir pilot çalışmanında Türkiye’de yapılması için hem endüstriyel hem sağlık alanında birlikte yürütülmesi gerektiği konusunda gerekli argümanları bizlere sundular.
Genel Merkez'de yapılan görüşmenin ardından TABA-AmCham ve Fresh Standard Co. ekibi ile birlikte Türkiye’de yatırım yapılması planlanan bu konuda görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ajansına gittiler.
Türkiye’nin kenevir yatırımı konusunda halihazırda olan bir kanun'un olmaması sebebiyle yol gösterici olması açısından bu konuda diğer ülkelerde var olan kanunları sunmalarını ve Yatırım Ajansından konu hakkında ne şekilde destek görebilecekleri konusunda karşılıklı olarak beklentileri üzerinde sohbet edildi.
Yoğun geçen bir günün ardından heyet Four Seasons Hotel’de akşam yemeğinde ağırlandı.
12. Yönetim Kurulu
TABA-AmCham 12. Yönetim Kurulu toplantısı Genel Başkan Ali Osman AKAT’ın başkanlığında 03.05.2019 tarihinde gerçekleşti. Toplantı, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda PROGROUP Genel Müdür’ü Dr. Salim Çam’ın Turquality sunumu ile başladı.
Dünya’nın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality, Ticaret Bakanlığı tarafından 15 yıl önce Kürşat Tüzmen Bey’in felsefesiyle ortaya atılmıştır. Şuan Türkiye’de 250’ye yakın firma bu felsefenin uygulamasını yapmaya çalışmaktadır. Program, olağanüstü bir bedel harcamadan ilgili kişinin ilgili ülkeyi tanıyarak oraya nasıl bir hizmet verebileceğini sorgulayarak 1 yıl oryantasyon çalışması ve 1 yıldan sonrada devlet destekleriyle Türk marka ve imajını arttırması konusunda yardımcı olmaktadır.
Toplantıda, Genel Başkan Ali Osman AKAT, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali BAYRAMOĞLU ve Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Cüneyt YÜKSEL ve Umut EMİRLER’in Amerika’da yaptıkları seyahatler doğrultusunda ziyaret edilen kurum ve kişilerin IZUS projesi ile ilgili projeyi destekleyen ve olumlu görüşlerini dile getirdiklerini, bundan sonraki dönemlerde TABA-AmCham olarak Amerika’ya sistematik ziyaretlerin yapılması konusunda fikir birliği sağlanmıştır.
Amerika tarafı için bir aksiyon planının ortaya konulması ve orada bulunan yetkin kişilerin bu programın içine çekilebilmesi için çeşitli fikir önerileri sunuldu.
Hatırlatmalar
2019 SelectUSA Yatırım Zirvesi'ne sadece 35 gün kaldı! Yeni programlar, önemli tarihler, Spinoff Etkinlikleri ve daha fazlası hakkında ayrıntılı güncellemeler için Yatırım Zirvesi web sitesini görsele tıklayarak ziyaret edin.
SelectUSA, Ekim 2018’den bu yana ABD’de 4,2 milyar dolarlık iş yaratan doğrudan yabancı yatırım (DYY) gerçekleştirmiştir. Bu etkileyici sayı bir dolardan fazladır - 17 eyalet ve bölgedeki 20’den fazla uluslararası pazarın yatırımlarını içermektedir. En önemlisi, 7.500+ işi temsil ediyor.
Haberler
Avrupa borsaları açılışta yüzde 2 değer yitirdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'den ithal edilen mallara ek vergi getireceğini açıklamasıyla artan 'ticaret savaşları' endişesi küresel piyasaları vurdu. Çin'de Şanghay Borsası'nda kayıplar yüzde 5'i aştı. Fransa ve Almanya borsalarında ise hemen ...

Read more
www.haberturk.com

Trump: ABD ticarette artık Çin'e karşı kaybetmeyecek

ABD Başkanı Donald Trump Twitter'dan yaptığı açıklamada, "ABD ticarette artık Çin,'e karşı kaybetmeyecek" dedi. Trump, "Amerika Birleşik Devletleri uzun yıllardır ticarette 600-800 milyar dolar kaybetti. Çin'e karşı 500 milyar dolar kaybettik....

Read more
www.bloomberght.com

Dolarda Trump Hareketliliği

Dolar kuru, haftaya Trump'ın Çin'e getirdiği ek gümrük vergilerinin şokuyla başladı. Dolar/TL gece 5.9950 üzerine çıktı. 6 Mayıs sabahı dolar kuru 5.9890 ile başladı ve 9 ay sonra ilk kez 6 TL seviyesini aştı. Piyasalar İstanbul seçimlerinin...

Read more
www.haberturk.com

AB'de perakende satışlar yükseldi

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ve Euro Bölgesi'nin mart ayı perakende satış verilerini yayımladı. Buna göre, 19 üyeli Euro Bölgesi'nde perakende satışlar martta şubat ayına kıyasla değişmezken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9...

Read more
www.bloomberght.com

Önemli Tarihler
Ramazan Ayı Başlangıcı: 6 Mayıs
Anneler Günü: 12 Mayıs
Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs
Memorial Günü: 27 Mayıs
Ramazan Bayramı: 6-8 Haziran
Babalar Günü: 16 Haziran
Kadir Gecesi: 31 Haziran