Haberler sayfasına dön

May 27 th Turkish

27 Mayıs 2019 Pazartesi

HAFTALIK
Pazartesi,
27 Mayıs 2019
USD/TL
6.0419
EUR/TL
6.7706
GBP/TL
7.7002
Duyurular
TABA-AmCham Geleneksel İftar 2019
İş Dünyasının Önde Gelen İsimlerinin Katılacağı, Mübarek Ramazan-ı Şerifin Manevi İkliminde 27 Mayıs 2019 Pazartesi Günü, Portaxe'de düzenleyeceğimiz TABA-AmCham Geleneksel İftar Daveti’ni Onurlandırmanızı Dileriz.
Değerli Firmalarımız;
Haftalar önce ABD’nin Türkiye’yi GTS kapsamından çıkarması halinde etkilenecek ürün listesini sizlerle paylaşmıştık.
ABD’nin yayınladığı son habere göre geçtiğimiz Cuma günü itibariyle Türkiye GTS kapsamından çıkarılmıştır.
Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) programından çıkarması sonrasında etkilenecek ürünler aşağıdadır.
Ekte 8‘li bazda tarife pozisyonlarına ve eşya tanımlarına, vergi oranlarına ve GTS statüsüne ilişkin sütunda A ibaresi Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Ülkeler için GTS kapsamında olan ürünleri; A* ibaresi ise: GTS kapsamında olmayan ürünleri göstermektedir.
Bu durumda Türkiye GTS programından çıkarılırsa ABD’ ye yapılan ihracatlar da listede tarife pozisyonlarının yanında belirtilen vergi oranları uygulanacaktır.
Bilgilendirmeler
Hatırlatmalar
2019 SelectUSA Yatırım Zirvesi'ne sadece 14 gün kaldı! Yeni programlar, önemli tarihler, Spinoff Etkinlikleri ve daha fazlası hakkında ayrıntılı güncellemeler için Yatırım Zirvesi web sitesini görsele tıklayarak ziyaret edin.
SelectUSA, Ekim 2018’den bu yana ABD’de 4,2 milyar dolarlık iş yaratan doğrudan yabancı yatırım (DYY) gerçekleştirmiştir. Bu etkileyici sayı bir dolardan fazladır - 17 eyalet ve bölgedeki 20’den fazla uluslararası pazarın yatırımlarını içermektedir. En önemlisi, 7.500+ işi temsil ediyor.
Haberler
'Çin'e ek vergi Hindistan ve Türkiye'ye yaradı'

Türkiye, ABD'nin geçen hafta Türk çeliği ve alüminyum ürünlerine uyguladığı yüzde 50 ve yüzde 20 ek vergiyi yarıya indirmesinin ardından ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi.

Read more
www.milliyet.com.tr

Fiat Chrysler'den Renault'ya birleşme teklifi

Fiat Chrysler Automobiles NV Renault SA'ya birleşme teklifinde bulundu. Birleşmenin gerçekleşmesi durumunda şirket, dünyanın en büyük üçüncü otomobil üreticisi olacak. Fiat tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada birleşmenin yüzde 50 - yüzde ...

Read more
www.bloomberght.com

Merkez'den dövize zorunlu karşılık hamlesi

Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vadelerde 200 baz puan artmasını kararlaştırdı. Böylelikle piyasadan yaklaşık 4,2 milyar dolar çekilecek. TCMB'den yapılan açıklama şöyle, "Finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla...

Read more
www.haberturk.com

Çin'e ek vergi Hindistan ve Türkiye'ye yaradı

Türkiye, ABD'nin geçen hafta Türk çeliği ve alüminyum ürünlerine uyguladığı yüzde 50 ve yüzde 20 ek vergiyi yarıya indirmesinin ardından ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdi.

Read more
www.finansgundem.com

Önemli Tarihler
TABA-AmCham Geleneksel İftarı: 27 Mayıs
Memorial Günü: 27 Mayıs
Ramazan Bayramı: 6-8 Haziran
Babalar Günü: 16 Haziran
Kadir Gecesi: 31 Haziran