Haberler sayfasına dön

Son Haberler

June 10 th Turkish

10 Haziran 2019 Pazartesi

HAFTALIK
Pazartesi,
10 Haziran 2019
USD/TL
5.8430
EUR/TL
6.6086
GBP/TL
7.4315
Geleneksel İftar 2019
TABA AmCham’in 27 Mayıs'ta düzenlediği iftar programında iş dünyası, bakanlık yetkilileri, yerel yönetim liderleri, yabancı misyon temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri bir araya gelerek iyi niyet mesajları verdi.
Program çerçevesinde konuşma yapan TABA-AmCham Genel Başkanı Ali Osman Akat ve TABA-AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı B. Ali Bayramoğlu, Amerika’da kurulması planlanan Türk Organize Sanayi Bölgesi Projesi (IZUS) ve yakın zaman önce TABA’nın ABD’de temaslarda bulunduğu Exim Bank, Dünya Bankası, Türk iş insanları ve ABD Ticaret Odası’nda gündeme gelen konulara değindi.
TABA-AmCham Genel Başkanı Ali Osman Akat, EXIM Bank, Dünya Bankası, ve Amerikan Ticaret Odası gibi önemli finans kurumlarından ABD’deki Türk yatırımcılarının varlığını güçlendirecek sözler aldıklarını söyleyerek, temaslarının detaylarını şöyle anlattı: “EXIM Bank, Türk firmalarının ABD’de yapacakları ihracatlardan sonra ABD’de kurdukları firma ile yine ABD’de imalat, paketleme yaparlarsa ve ihracat potansiyeli yaratırlarsa, yapacakları ihracatlarda, örneğin 300 bin Dolara kadar, 18 aya kadar vadelendirilmiş kredi olanağını sorgusuz sualsiz sağlayacakları sözünü verdi bize. Ayrıca 1 milyon Dolara kadar firmanın bilançosunu, iş hacmini ve incelemesini yapıp, firma adına ABD’de imalat yaparsa, Exim Bank’ta ayrıca teminat mektubu verebilecek bankalardan kullanılan krediye karşılık. Kredi garanti fonu biliyorsunuz Türkiye’de var; onlar da Amerika’daki Exim Bank olarak garantör olabilecekler 1 milyon Dolara kadar. Faiz oranları da yüzde 1,5’lar seviyesinde olacağından, kolayca Türk iş insanları Exim Bank’tan alacakları kredi ile Türkiye’ye ürün, hammadde yollayabilir, bir ihtiyacını karşılayıp para aktarabilir duruma gelecek. Yani ucuz kredi ile sermaye oluşturma imkânı doğacak Türk iş insanlarına.”
DÜNYA BANKASI’NDAN KADIN GİRİŞİMCİLERE VE GÖÇMENLERE FON YEŞİL IŞIĞI
TABA-AmCham’in ABD ziyaretinde Dünya Bankası Türkiye masası yeni yönetimi ve diğer yetkililer ile de bir araya geldiğini belirten Ali Osman Akat, kurumdan Türkiye’ye yeni krediler, ticaret olanakları, kadın girişimcilere ve Suriyeli göçmenlere yönelik, onları ticarete, istihdama kazandıracak fonlar aktaracakları sözünü aldıklarını müjdeledi.
Madeleine Korbel Albright’ın sahibi ve ABD eski ticaret bakanı Carlos Gutierrez’le birlikte başkanı olduğu, ABD’nin en büyük ticari lobicilik firması Albright Stonebridge Group yetkilileri ile de bir araya gelen TABA-AmCham heyeti, Türkiye’deki iş dünyasına seslenmesi ve ABD’lilerin Türkiye’de yatırım yapmasının olanaklarının kuvvetlendirmesi için Carlos Gutierrez’i, Türkiye’de bir konferansta ağırlayacaklarını duyurdu.
ABD’deki KOBİ’lerle bir araya gelerek ABD temaslarından bahsetme fırsatı bulduklarını sözlerine ekleyen TABA-AmCham Genel Başkanı Ali Osman Akat, “ABD’deki küçük Türk firmaları ticari lobi yapamıyorlar şu an tek başlarınalar malum. Onlara ABD’de birlik beraberliğin olduğu bir konjonktür açmayı başarırsak, 100 bin Dolarlık ticaret yaparken, bizim lobi gücümüzle 5 milyon Dolarlık ticarete cesaret edebilecekleri yorumunu. Aldık. ABD’deki Türk iş insanları toplu hareket edilebilecek, beraberlik içinde olabilecekleri bir hareket bekliyorlar. TABA-AmCham’in hedefleri arasında, Türkiye’deki geleneksel imece ruhunu, ABD’de yaşayan 500 bin Türk’le yakalamak yer alıyor.” dedi.
ABD’DE TÜRK SANAYİCİSİNİN KNOW-HOW’I VE DENEYİMİNE İHTİYAÇ VAR
TABA-AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Bayram Ali Bayramoğlu da gerçekleştirdiği konuşmada şunları söyledi: “TABA-AmCham olarak ABD’de Türk OSB’si kurma hedefimizi anlatmak üzere Hatay, Adana ve Mersin’de olacağız kısa bir süre içerisinde. Senelerdir ABD firmaları Türkiye'de yatırım yapıyor. Bu yatırımı yapan firmalar Türkiye pazarından en üst seviyede pay sahibiler. Biz neden bu yolla, aynı şekilde Amerika'da bir pay sahibi olmayalım, neden Amerika'ya ihracatımız artmasın? Amerikan ekonomisinden neden hakkımız olan payı almayalım diye düşünürken, bu çaba içerisinde Türk Organize Sanayi Bölgesi Projesi (IZUS) projesini geliştirdik. Türkiye çapında Gaziantep, Malatya, Gebze, Bursa gibi yerlerin OSB’lerini gezerek projemizi anlattık ve farklı şehirlerde anlatmaya devam edip talepleri toplayacağız.
500 bin dönüm arazi üzerine etap etap hayata geçirilmesi planlanan IZUS projesinde üretim tesisleri, sosyal faaliyet alanları, ikamet yerleri, fuar alanları, idari ofis (teknokent), KOBİ’ler için ticaret merkezi, e-ticaret depolama alanı, sektörel ihtisas sanayi bölgeleri, lojistik merkezi gibi insanların ihtiyaç duyacağı her şeyin bir arada bulunmasını planlıyoruz. Böylesi bir proje ile ABD’ye yatırım yapan Türk sanayicileri sayesinde, Türkiye’nin Amerika’da lobi yapma imkânları da diğer ülkelerin çok üzerine çıkabilecek diye düşünüyoruz.
ABD’de Türk OSB’si projesinde yer almak isteyen sanayiciler için ön şartımız, uzmanlaştığı alanda yatırım yapmak olacak. Zira projemizin Amerika’yı teşvik edici önemli yanı, Türk sanayicisinin kendi alanındaki know-how’ı ve deneyimi…”
Kudüs Ticaret Odası Başkanı ile İkili Görüşme
TABA-AmCham Genel Başkanı Ali Osman AKAT, Kudüs Ticaret Odası Başkanı Dror ATARİ’nin özel davetiyle bir araya geldi.
Kendisi Irak asıllı olan Sn. ATARİ’nin Başkanlığını yaptığı ve yönetiminde Müslümanların da olduğu Kudüs Ticaret Odası, Amerika’daki tüm Ticaret Dünyası ile ikili anlaşmalara sahip olan, 111 senedir  faaliyet gösteren ve 150.000 aktif üyesi olan bir kuruluştur.
Davette Türkiye’den inşaat demiri ve ahşap ürünler ithal etmek istediğine ilişkin taleplerini dile getiren Kudüs Ticaret Odası Başkanı ATARİ ile İsrail ve Türkiye arasındaki ekonomik gelişmeler de değerlendirilerek, iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak ve Türkiye, İsrail, Amerika üçgeninde ticari diplomasi yoluyla çalışmaların sürdürülmesi için karşılıklı iş birliği anlaşması imzalanması sözü verildi ve Sn. ATARİ en kısa zamanda B2B toplantısı ayarlayacağını ifade etti.
Türkiye ile İsrail arasında imzalanan ve 1 Mayıs 1997 tarihinde yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması’nı takiben, İsrail ile 2000 yılında 1 milyar dolar olan ticaret hacmimiz 2014 yılı itibarıyla 5,8 milyar dolar ile maksimum düzeyine çıkmıştır. 2018 yılı itibariyle de ihracatımız 3,8 milyar dolar, ithalatımız ise 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşmiş. Dış ticaret hacmimiz ise 5,6 milyar dolar olmuştur.
Türkiye ile İsrail arasında serbest ticaret anlaşmasına ek olarak; Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması, Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi, Vergi Kaçakçılığının Engellenmesi, Ticari, Ekonomik, Sınai, Teknik ve Bilimsel İşbirliği, Ar-Ge ve Standardizasyon, Uygunluk Değerlendirmesi ve Metroloji Alanında İşbirliği, Bilimsel ve Teknik İşbirliği, Çevre Sorunlarında ve Doğa Korunmasında İşbirliği, Kültür Alanında İşbirliği, Turizm İşbirliği, Sağlık ve Tıp Alanında İşbirliği Anlaşmaları ve Tarımsal İşbirliği Mutabakat Zaptı mevcuttur.
İsrail’e ihracatımızda en önemli ürünler binek otomobilleri, demir çelik ürünleri, izole edilmiş kablo ve teller, mücevherci eşyası ve aksamı, plastik eşyalar, konfeksiyon ürünleri, beyaz eşya, seramik ürünleri ve çimentodur.
İthalatımızda en önemli ürünler ise petrol yağları, propilen polimerler, siklik hidrokarbonlar, elektrik enerjisi üretim grupları ve etilen polimerlerdir.
İsrail pazarında Türkiye için potansiyel arz eden başlıca sanayi sektörleri şunlardır: ambalaj malzemeleri, beyaz eşya, cam ve seramik inşaat malzemeleri, demir çelik, doğal taşlar, elektrikli makineler ve kablolar, elektronik, elyaf ve iplik, ev tekstili, halı, hazır giyim, ısıtma soğutma ve havalandırma cihazları, inşaat malzemeleri, kâğıt karton ürünleri, kimya sanayi, kumaş, mobilyalar, otomotiv ana ve yan sanayi, sofra ve mutfak eşyaları, temizlik maddeleri.
İsrail pazarında Türkiye için potansiyeli olan başlıca tarım sektörleri ise bakliyat, bisküvi, bitkisel yağlar, hububat, kuru meyveler, makarnalar, sert kabuklu meyveler, şekerli ve çikolatalı mamuller ile yumurta sektörüdür.
TABA-AmCham Hatay ve Adana'da
TABA-AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Sn. B. Ali BAYRAMOĞLU ve Başkan Yardımcıları Sn. Süleyman SANLI ve Sn. Şansal TUR MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Sn. Abdullah BOZATLI ve İskenderun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sn. Levent YILMAZ ile bir araya geldi.
Hatay’daki sanayicilerle buluşan TABA-AmCham Yönetim Kurulu Üyeleri, Amerika’da yapılması planlanan ‘’Organize Sanayi Bölgesi Projesi (IZUS)’’ u tanıtan önemli bilgiler verdi.
TABA-AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Sn. B. Ali BAYRAMOĞLU ve Başkan Yardımcıları Sn. Süleyman SANLI ve Sn. Şansal TUR, Çukurova AmCham Şube Başkanı Sn.Süleyman Baş ve Adana’da ki sanayiciler ile bir araya gelerek Amerika’da yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi projesi (IZUS)’ni tanıtan bir sunum gerçekleştirdiler.
Başkan Yardımcısı Süleyman Sanlı'dan Ekonomik Gündem
TABA-AmCham Başkan Yardımcısı Sn. Süleyman Sanlı Sn. Neşe BERBER ile 30 Mayıs Perşembe günü saat 10.00 da BENGÜTÜRK TV Gün Başlıyor programında ihracat, gümrük ve dış ticaretteki gelişmeleri değerlendirdi.
Programın tamamına görsele tıklarayak YouTube sayfamızda izleyebilirsiniz.
Haberler
Turkish investors negotiating industry projects in US...

Major financial institutions such as Exim Bank, the World Bank and the American Chamber of Commerce have promised to strengthen the presence of Turkish investors in the U.S., according to Turkish-American Business Association-American Chamber of...

Read more
www.dailysabah.com

MÜSİAD Hatay Şubesi, ABD'ye kurulacak olan Türk Organize ...

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde MÜSİAD Hatay Şube Başkanlığının organizasyonu ile gerçekleştirilen Panelde İş insanlarına Amerika Birleşik Devletlerinde kurulacak olan ilk Türk Organize Sanayi Sitesi ve Finansman imkanları...

Read more
www.iskenderunhaber.com

'ABD'deki Türk yatırımcılarının varlığını güçlendirecek...

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, Exim Bank, Dünya Bankası ve Amerikan Ticaret Odası, ABD'deki Türk yatırımcılarının varlığını güçlendirecek sözler verdiğini söyledi. TABA-AmCham'ın düzenlediği iftar...

Read more
www.haberturk.com

Fed'in faiz indirim olasılığı artıyor: Soru ne zaman ve...

Fed Başkanı Jerome Powell ve çalışma arkadaşları, faiz indirimi konusunda üç seçenek ile karşı karşı karşıya; faiz indirimine gidilecek mi? Gidilecekse ne zaman gidilecek? Ve ne kadar olacak? Fed gözlemcileri, ABD işgücü piyasasına ilişkin Mayıs...

Read more
www.bloomberght.com

Önemli Tarihler
Babalar Günü: 16 Haziran
ABD Bağımsızlık Günü: 4 Temmuz
Kurban Bayramı: 11 Ağustos
Zafer Bayramı: 30 Ağustos
Rosh Hashana: 30 Eylül
Yom Kippur: 9 Ekim
Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim