Haberler sayfasına dön

Son Haberler

Güncel Haberler

18 Ocak 2021 Pazartesi

Güncel Haberler
Deutsche, TCMB'den ilk çeyrekte 100 baz puan faiz artışı bekliyor
Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, TCMB’nin faiz kararı ve döviz kuru üzerindeki öngörülerini paylaştı. Wietoska değerlendirmesinde, "Dolar/TL 7.50'nin altında kalmaya devam edecek. TCMB'den ilk çeyrekte 100 baz puan faiz artırımı bekliyoruz." dedi.
Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, gelişen piyasalarda ivme kazanan doların etkileri ve Dolar/TL hakkında soruları yanıtladı.
Wietoska değerlendirmesinde, getirilerin gelişen piyasalarda bulunduğunu ve doların önümüzdeki aylarda biraz daha zorlanabileceğini söyledi. “TL yıl başından bu yana çok dirençli olduğunu gösterdi.” diyen Wietoska, birinci çeyrek zorlu olsa da TL için yapıcı görüşlerini koruduklarını belirtti.
Dolar/TL kurunun 7,50'nin altında kalmaya devam edeceğini söyleyen Wietoska, "Merkez Bankası'nın Ocak ayında faiz artırması 2020’deki faiz artırma kararı kadar önemli değil, çünkü piyasalar genelinde yabancı yatırımcılar tarafından güven kazanıldı. Dolayısıyla 1. çeyrekte 100 baz puanlık bir faiz artırımı bekliyoruz." dedi.
Wietoska enflasyon oranı hakkında yapmış olduğu yorumda, Türkiye'nin en açık probleminin enflasyon dinamikleri olduğunu ve enflasyonun Mart'ta yüzde 15'in üzerine çıkmasını beklediklerini belirtti.
Pekin'de yaklaşık 1,7 milyon kişiye Kovid-19 aşısı yapıldı
Çin’in başkenti Pekin’de yaklaşık 1,7 milyon kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı vuruldu.
China Daily gazetesinin haberine göre, Pekin’de 1 Ocak’ta başlayan Kovid-19 aşı kampanyasında 8 bin 700'den fazla sağlık personeli görev aldı.
Kentin farklı bölgelerinde kurulan 205 aşı merkezinde öncelikli olarak belirlenen gruplardan yaklaşık 1,7 milyon kişi Kovid-19 aşısı yapıldı.
Bu gruplar sağlık çalışanları, soğuk zincir lojistik sektörü, gümrük müfettişleri, hükümet kurumları ve hizmet sektörü çalışanları ile yurt dışına çıkacak kişilerden oluşuyor.
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC) 14 Ocak'ta yaptığı açıklamada, ülke genelinde Kovid-19 aşısı vurulan kişi sayısının 10 milyonu geçtiğini bildirmişti.
Pekin'de son zamanlarda artan vaka sayıları nedeniyle Şunyi semtinde 27 Aralık 2020'de acil durum ilan edilmiş, bu kapsamda 800 bin kişiye Kovid-19 testi uygulanmıştı.