Haberler sayfasına dön

Son Haberler

Göç Olgusu ve Göçmen Olmak Konulu Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması

12 Temmuz 2021 Pazartesi

Konu: TABA Üniversiteler Arası Kısa Film ve Belgesel Yarışması
Saygıdeğer TABA-AmCham Üyesi,
1987 yılında merhum Cumhurbaşkanımız Sn. Turgut ÖZAL’ın vizyonu ile Bakanlar Kurulu kararı ile Kamu Yararına Dernek statüsü ile kurulan TABA-AmCham (Türk Amerikan İş Adamları Derneği) uzun yıllar boyunca Türk-Amerikan ticari ilişkilerinin yatırımlarının karşılıklı olarak gelişmesini sağlamış, aynı zamanda Türkiye sınırları haricinde 1990 yılından itibaren SSCB’nin dağılma döneminde Türkiye ile komşu ülkelerin yanı sıra Türki Cumhuriyetlerde de ABD’li yatırımcıların pazara girişine öncülük etmiş 1991 yılında da AmCham vasfını alarak köklü tarihi boyunca ticaretin ve yatırımların gelişimine katkıda bulunduğu gibi Select USA Summit kapsamında bir çok Türk yatırımcının ABD’ye girişine olanak sağlamıştır.
Türk Amerikan İş Adamları Derneği-Amerikan Ticaret Odası Türkiye (TABA–AmCham) Türk ve Amerikan iş çevrelerine; ticaret, ekonomi, finansman, sanayi ve benzeri konularda görüş bildirmek, uygulamada yardımcı olmak, iki ülke arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla 1987 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş “KAMU YARARINA HİZMET’’ veren bir sivil toplum örgütüdür.
Aynı zamanda Amerikan Ticaret Odası’nın Türkiye Temsilcisi olan Kurumumuz 33 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Amerikan firmaları ve Amerika ile iş ilişkisinde olan Türk firmalarına hizmet vermektedir. İkili ilişkilerin güçlendirilmesini ve tüm bunların yanında Türkiye ve ABD arasındaki tarihsel dostluğun değişen dünya şartlarında daha da güçlenmesini, her iki ülkenin ekonomik, siyasi ve kültürel yararına olacak şekilde geliştirilmesi adına çaba harcamaktadır.
Türk ve Amerikan kültürünün ortak özelliklerinden biri iki ülkenin de göçmenlere gösterdiği hoşgörü ve umutsuzların, çaresizlerin umut kapısı olmasıdır.
Çeşitli nedenlerle yaşadığı toprakları, coğrafyayı, anılarını, malı mülkünü, geçmişini gönüllü yada gönülsüz olarak terk edip bilmediği, yabancı olduğu coğrafyalara, kültürlere yaşamını sürdürebilmek adına göçmek zorunda kalan insanların hayatları umutları, beklentileri, trajedileri, hayal kırıklıkları hakkında farkındalık oluşturmak amaçlı bu sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirmekteyiz.
Derneğimiz Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti geneli üniversiteler ve özel statülü devlet üniversiteleri (Kırgızistan – Türkiye Manas Üniversitesi, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk – Kazak Üniversitesi) önlisans ve lisans öğrencileri arasında “Göç Olgusu ve Göçmen Olmak” konulu kısa film ve belgesel yarışması düzenlemektedir.
Yarışmamızın ödül töreni 7 Ekim 2021, Perşembe günü Dernek Yönetiminin belirleyeceği mekânda gerçekleşecektir.
Saygılarımızla,
Yarışma Şartname ve Başvuru formuna aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.