Haberler sayfasına dön

TABA-AmChamden Haberler & Reminder: Rule of Law Dashboard Launch | October 4

21 September 2021 Tuesday

The U.S. Chamber Coalition for the Rule of Law in Global Markets
cordially invites you to the
2021 Global Rule of Law and Business Dashboard Launch
Monday, October 4, 2021
10:00AM – 11:30AM ET
The Coalition for the Rule of Law in Global Markets cordially invites you to the virtual launch of the 2021 Global Business Rule of Law Dashboard. Since 2013, the Dashboard has elevated issues of corporate concern and made the business case for strengthening transparency and good governance in global markets. This research-based tool, covering 113 markets, regional profiles, trend summaries and case studies, highlights why the Coalition and its members are focused on the rule of law as a building block for economic recovery. The virtual event will feature business executives, policy and legal experts, government representatives, and multilateral partners for the unveiling of the Dashboard's 5th edition and a conversation on advancing rule of law globally.
Please contact Kendra Gaither (kgaither@uschamber.com) or Megan Bridges (mbridges@uschamber.com) with any questions.
This e-mail was sent to chairman@amcham.org and contains information directly related to your subscription profile.
U.S. Chamber of Commerce
1615 H Street, NW
WASHINGTON, DC, 20062, US
"U.S. CHAMBER" and "U.S. CHAMBER OF COMMERCE" are registered trademarks of the Chamber of Commerce of the United States of America
Genel Başkanımız Sn. Süleyman E. SANLI, A para kanalının konuğu oldu. İyi seyirler dileriz.
Sn. SANLI konuşmasında; TABA-AmCham olarak Türkiye ve Amerika ticari işbirliğinin arttırılmasını , geliştirilmesini ve İhracatı artırmak üzere 2023 hedefleri stratejik planlamaları ve karşılıklı ticari hedeflerin realize edilebilmesinin yol ve yöntemlerini pandemi surecini ve sonrasını, Üretim gücü ve değerini, Dünyadaki tedarik zinciri güvenilirliğinden doğan fırsatları, tasarım ile premier segmentte katma değerli ürün ihracatının önemini , ABD ile karşılıklı gümrük duvarlarının tarife ve tarife dışı engellerin kaldırılarak serbest ticaretin ve fırsat pencerelerinin açılmasını QIZ ve STA anlaşmalarının önemini, ABD'nin güvenilir tedarikçi arayışından ötürü CRC projemiz ile kriterleri ve kapasiteleri uygun Türk sanayici ve ihracatçılarımızın ABD pazarına eyaletler bazında giriş stratejilerini, İhracat Zirvemizde bir araya gelerek değerlendirdik. Vizyon konuşmaları ile katkı sunan İHKİB Başkanı Sn. Mustafa GÜLTEPE, Sn. Prof. Dr. Emre ALKİN başta olmak üzere toplantımıza katılan çok değerli 250 iş insanımıza, ihracatçı ve sanayicilerimize 2023 ihracat ve yatırım stratejilerimize sağlayacakları destek ve katkılardan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.
TABA-Amcham Başkanı Sn. Süleyman SANLI A para Kanalında

© 1987 - 2024 American Chamber of Commerce – Türkiye. All Rights Reserved.