Haberler sayfasına dön

Son Haberler

Bizden Haberler-DUNYA.COM, ANKARADANHABER.COM BÜLTENİ

24 Mart 2022 Perşembe

“ABD'nin ticaret alanında en güveneceği ülkelerden biri Türkiye olmalı”
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'nin doğru politikalarla, lojistik ve tedarik merkezi olma yolunda önüne gelen fırsatı kaçırmayacağını belirterek, "ABD'nin ticaret alanında en güveneceği ülkelerden biri Türkiye olmalı. Biz farklı bir ülkeyiz. Bunu başaracağız.” dedi.
Türkiye ve ABD arasında iş fırsatlarının tartışıldığı ve değerlendirildiği Türk-Amerikan Ticareti ve Yeni İş Fırsatları toplantısı Ankara'da yapıldı.
Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) Ankara Şubesi tarafından Ankara Ticaret Odası (ATO) konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türkiye ile ABD arasında sağlam temellere dayanan dostluk ve ticaret ilişkisinin olduğunu söyledi.
“Ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşması hepimizin ortak hedefi olmalı” diyen Yavuz, “Hacmin yanında esas önemli olan da katma değerli ihracat kalemlerinin çoğalması, bu alanlardaki iş birliklerinin artması olmalı." İfadesini kullandı.
“Türkiye'nin önüne büyük bir fırsat geldi”
ATO Başkanı Gürsel Baran ise COVID-19 salgını sürecinde ve son zamanlarda yaşanan gelişmeler dolayısıyla Türkiye'nin önüne, dünyanın tedarik merkezi olma konusunda büyük fırsat geldiğini söyledi.
Türkiye'nin, doğru politikalarla, lojistik ve tedarik merkezi olma yolunda bu fırsatı kaçırmayacağını ifade eden Baran, "ABD'nin ticaret alanında en güveneceği ülkelerden biri Türkiye olmalı. Biz farklı bir ülkeyiz. Bunu başaracağız. Dost ülkeyiz, müttefik ülkeyiz. Çok yakın gelecekte göreceksiniz ki ticaretten de dünyada ticareti en fazla yaptığımız ülkelerin başında ABD gelecek. Bu potansiyel bizde var." değerlendirmesinde bulundu.
"Tedarikin güvenilirliği ve sürdürülebilirliğinin önemi arttı"
TABA-AmCham Genel Başkanı Süleyman Sanlı da, Türkiye'nin güvenilir bir tedarikçi oluğunu uluslararası arenada vurguladıklarını bildirerek Türkiye'de potansiyeli yüksek birçok sanayici ve ihracatçının ABD pazarında yeterli yer edinmediklerini gözlemlediklerini ve bu sayıyı artırmayı hedeflediklerini söyledi.
Salgın sürecinde dünyada tedarikin ucuzluğunun değil güvenilirliği ve sürdürülebilirliğinin öneminin arttığını belirten Sanlı, bu kapsamda Türkiye'nin tasarım ve üretim gücüyle öne çıktığını kaydetti.
Derneğin Ankara Şube Başkanı Nuray Karalar da, "Dernek olarak 30 yıldan bu yana ABD Ticaret Odasının Türkiye'de temsilcisi olarak ticari konularda köprü vazifesi görüyoruz. İki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da artırılması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz." ifadesini kullandı.
KAYNAK:https://www.dunya.com/ekonomi/abdnin-ticaret-alaninda-en-guvenecegi-ulkelerden-biri-turkiye-olmali-haberi-652685
"Türk-Amerikan Ticareti ve Yeni İş Fırsatları Toplantısı" Ankara'da yapıldı
- Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz: - "İki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşması hepimizin ortak hedefi olmalı" - ATO Başkanı Gürsel Baran: - "ABD'nin ticaret alanında en güveneceği ülkelerden biri Türkiye olmalı. Biz farklı bir ülkeyiz. Bunu başaracağız"
ANKARA (AA) - Türkiye ve ABD arasında iş fırsatlarının tartışıldığı ve değerlendirildiği "Türk-Amerikan Ticareti ve Yeni İş Fırsatları" toplantısı Ankara'da yapıldı.
Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) Ankara Şubesinin düzenlediği toplantı, Ankara Ticaret Odası (ATO) konferans salonunda gerçekleştirildi.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD arasında sağlam temellere dayanan dostluk ve ticaret ilişkisinin olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi konusunda koyduğu hedefin önemine işaret eden Yavuz, "Ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşması hepimizin ortak hedefi olmalı. Hacmin yanında esas önemli olan da katma değerli ihracat kalemlerinin çoğalması, bu alanlardaki iş birliklerinin artması olmalı." dedi.
- "Tedarik merkezi olmak için Türkiye'nin önüne büyük bir fırsat geldi"
ATO Başkanı Gürsel Baran da Kovid-19 salgını sürecinde ve son zamanlarda yaşanan gelişmeler dolayısıyla Türkiye'nin önüne, dünyanın tedarik merkezi olma konusunda büyük fırsat geldiğini söyledi.
Türkiye'nin, doğru politikalarla, lojistik ve tedarik merkezi olma yolunda bu fırsatı kaçırmayacağını ifade eden Baran, "ABD'nin ticaret alanında en güveneceği ülkelerden biri Türkiye olmalı. Biz farklı bir ülkeyiz. Bunu başaracağız. Dost ülkeyiz, müttefik ülkeyiz. Çok yakın gelecekte göreceksiniz ki ticaretten de dünyada ticareti en fazla yaptığımız ülkelerin başında ABD gelecek. Bu potansiyel bizde var." değerlendirmesinde bulundu.
- "Tedarikin güvenilirliği ve sürdürülebilirliğinin önemi arttı"
TABA-AmCham Genel Başkanı Süleyman Sanlı da Derneğin 1987 yılında kurulduğunu ifade ederek görevlerinin Türk ve Amerikan iş dünyasında etkili rol oynayarak ülkeler arasında ticareti geliştirmek olduğunu dile getirdi.
Sanlı, Türkiye'nin güvenilir bir tedarikçi oluğunu uluslararası arenada vurguladıklarını bildirerek Türkiye'de potansiyeli yüksek birçok sanayici ve ihracatçının ABD pazarında yeterli yer edinmediklerini gözlemlediklerini ve bu sayıyı artırmayı hedeflediklerini söyledi.
Salgın sürecinde dünyada "tedarikin ucuzluğunun değil güvenilirliği ve sürdürülebilirliğinin" öneminin arttığını belirten Sanlı, bu kapsamda Türkiye'nin tasarım ve üretim gücüyle öne çıktığını kaydetti.
Derneğin Ankara Şube Başkanı Nuray Karalar da iş insanları olarak yatırım yapmaya, çalışmaya ve üretmeye hazır olduklarına dikkati çekti.
Sürekli değişen dünya düzenine göre iş fırsatlarını takip etmek zorunda olduklarını anlatan Karalar, "Dernek olarak 30 yıldan bu yana ABD Ticaret Odasının Türkiye'de temsilcisi olarak ticari konularda köprü vazifesi görüyoruz. İki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da artırılması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz." ifadesini kullandı.
Toplantıya eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk Sanayicileri ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, iş insanları ve akademisyenler de katıldı.
Açılış konuşmalarının ardından Sanlı, Bakan Yardımcısı Yavuz'a plaket takdim etti.
KAYNAK:https://www.ankaradanhaber.com/ekonomi/turk-amerikan-ticareti-ve-yeni-is-firsatlari-toplantisi-ankarada-yapildi-h190413.html
Ankara’da, Türkiye ve Amerika arasında iş fırsatlarının tartışıldığı ve iş insanlarına yönelik “Türk Amerikan Ticareti ve Yeni İş Fırsatları” toplantısı, Ankara Ticaret Odası’nda yapıldı.
Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Ankara ve Ankara Ticaret Odası (ATO), iş birliğiyle düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Ankara Başkanı Nuray Karalar, 2.000 Amerikan firmasının Türkiye’de faaliyet gösterdiğini , 2021 yılı sonunda ABD ile ticaret hacminin yüzde 29 artış göstererek 28 milyar dolarlık rekor bir seviyeye ulaştığını, Amerikan Ticaret Odası’nın Türkiye temsilcisi olan TABA’nın, iki ülke arasındaki ticaret hacminin daha da arttırılması için iş insanları arasında bir köprü görevi gördüğünü vurguladı. TABA Genel Başkanı Süleyman Ecevit SANLI da, Türkiye'nin ABD ile olan ticaretinde başta gıda sektörü olmak üzere, seramik, halıcılık, makine yedek parçaları gibi birçok alanda ticaret hacminin karşılıklı ticaret ve yatırım fırsatlarının iyi değerlendirilerek arttırılabileceğini belirtti.
Dışişleri Bakanlığı İkili İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Zeki Levent GÜMRÜKÇÜ, Shopsa.com.tr Yönetim Kurulu Başkanı Demet SABANCI ÇETİNDOĞAN ve Türk Havayolları Kargo Satış Türkiye Başkan Yardımcısı Ahmet KAYA da panel konuşmacısı olarak iş fırsatlarını değerlendirdiler.
Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Yavuz ile Devlet Eski Bakanı Kürşad Tüzmen’in de açılış konuşmalarını yaptığı toplantıda, başta ATO Başkanı Gürsel Baran, TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak, Savunma ve pek çok sektörden iş insanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları ile önde gelen üyeleri katıldı.