Haberler sayfasına dön

Son Haberler

April 29 nd Turkish

29 Nisan 2019 Pazartesi

HAFTALIK
Pazartesi,
29 Nisan 2019
USD/TL
5.9418
EUR/TL
6.6409
GBP/TL
7.7024
Etkinlikler ve Faaliyetler
New York ve Washington’da iş insanları bir araya geldi
TABA-AmCham Genel Başkanı Ali Osman Akat ve TABA-AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Bayram Ali Bayramoğlu New York ve Washington’da temaslarda bulundu, bölgede yaşayan Türk iş insanlarıyla bir araya geldi.
İki farklı şehirde ‘TABA-AmCham İş İnsanlarıyla buluşuyor’ başlıklı konferansta TABA-AmCham’ın faaliyetleri hakkında bilgi verildi.
Katılımcılarla karşılıklı interaktif olarak gerçekleşen etkinliklerde katılımcılar kendilerini tanıttı.
Başkent Washington’da gerçekleşen yemekli toplantıya MÜSİAD USA Başkanı Mustafa Tuncer, Washington Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Salih Çelik, TABA-AmCham Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Cüneyt Yüksel, Ticaret Başmüşaviri Mustafa Koca, Ekonomi Müşaviri Osman Kılınçer başta olmak üzere Washington bölgesinde yaşayan iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.
Bilgilendirmeler
“Made in USA” Damgası ve Gerekçeleri
Bir üründe "Made in USA" yazan tüketiciler iddianın dürüst ve doğru olmasını bekliyorlar. 11 Eylül’deki terörist saldırılardan bu yana, haberler, tüketicilerin "Made in USA" iddialarına daha duyarlı olduğunu ve Amerikan yapımı mal satın almakla daha fazla ilgilendiklerini gösteriyor.
Federal Ticaret Komisyonu’na göre, “ABD’de üretildi”, ürünün “tamamen ya da neredeyse tamamen” Amerika’da yapıldığı anlamına gelir. Yani, ürüne giren tüm önemli parçalar, işlemler ve işçilik ABD menşeli olmalıdır. Ürünler hiç - veya kayda değmez miktarda - yabancı içerik içermemelidir. FTC'nin İcra Politikası Beyanı ve iş rehberi, “Made in USA” Standardına uymak suretiyle, standartların ayrıntılarını, yerli kökenli iddiaların ne zaman doğru olacağını ve ne zaman uygun olamayacaklarını gösteren örneklerle birlikte açıklar.
FTC, ürün reklamı, etiketleme ve ambalajlama konusundaki "Made in USA" iddialarını şu şekilde değerlendiriyor:
Çoğu ürün için:
Ürün bir otomobil veya tekstil veya yün ürünü olmadıkça, üreticilerin ve pazarlamacıların "Made in USA" iddiasında bulunmalarını gerektiren bir yasa yoktur. Ancak bir işletme bu iddiada bulunmayı seçerse, FTC’nin “tamamen ya da hemen hemen hepsi” standardı geçerlidir ve “Made in USA” iddiasında bulunan işletme bu şekilde pazarladıkları ürünlerinin stardada uyduğundan emin olmalılardır.
Tekstil ve yün ürünleri için:
Tekstil ve Yün Yasası uyarınca, bu ürünlerin işlendikleri veya üretildikleri ülkeyi tanımlamak için etiketlenmesi gerekir.
  • İthal edilen ürünler işlendikleri veya üretildikleri ülkeyi tanımlamalıdır.
  • Tamamen ABD'de üretilen ve ABD'de de yapılan malzemelerde "ABD'de üretilmiştir" veya eşdeğeri bir cümle ile etiketlenmelidir.
  • ABD'de ithal edilen malzemelerde yapılan ürünlerin, ithal edilen bileşenin yanı sıra ABD'de yapılan işlem veya üretimi göstermesi için etiketlenmesi gerekir.
  • ABD'de kısmen, yurt dışında da kısmen üretilen ürünler her iki kısmını da tanımlamalıdır.
Ayrıca, basılı ve online katalogların tekstil ürünlerinin ABD üretimi, ithal, veya karma olduğunu belirtmelidir.
Amerikan Otomobil Etiketleme Yasası:
Bu Yasa, ABD'de satışa sunulan 1 Ekim 1994 tarihinde veya sonrasında üretilen her otomobilin, aracın nerede monte edildiğini, ABD ve Kanada'da kaynaklı donanım yüzdesini ve motor ve şansımanının menşeyilerini belirten bir etiket taşımasını gerektirir.
Son olarak, Lanham Yasası, herhangi bir kişiye (bir rakip gibi), yanlış bir köken tayininden zarar gören herhangi bir kişiye, sahte iddiada bulunan partiye dava açma hakkı verir.
Genç TABA-AmCham
Gelecekte Bilişim Konferansı
Genç TABA AmCham Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu ve Başkan Vekili Murat Keçeciler, Gelecekte Bilişim Konferansı’na konuşmacı olarak katıldılar.
Hatırlatmalar
2019 SelectUSA Yatırım Zirvesi'ne sadece 42 gün kaldı! Yeni programlar, önemli tarihler, Spinoff Etkinlikleri ve daha fazlası hakkında ayrıntılı güncellemeler için Yatırım Zirvesi web sitesini görsele tıklayarak ziyaret edin.
SelectUSA, Ekim 2018’den bu yana ABD’de 4,2 milyar dolarlık iş yaratan doğrudan yabancı yatırım (DYY) gerçekleştirmiştir. Bu etkileyici sayı bir dolardan fazladır - 17 eyalet ve bölgedeki 20’den fazla uluslararası pazarın yatırımlarını içermektedir. En önemlisi, 7.500+ işi temsil ediyor.
Haberler
Bakan Albayrak'tan Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Ekonomide aldığımız aksiyonlar Ekonomik Güven Endeksi'ni artırmaya devam ediyor" dedi

Read more
www.haberturk.com

Brookings/Gross: Hürmüz Boğazı'nın kapatılması petrol...

Gross, yaptığı değerlendirmede, ABD'nin İran'a yönelik petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceğini açıklamasının, petrol fiyatlarını yükselttiğini ancak bu artışın zamanla yavaşladığını söyledi. Küresel...

Read more
www.bloomberght.com

'Kağıtsız Gümrük Projesi'

Ticaret Bakanlığının dijital ihracatın kapısını araladığı "Kağıtsız Gümrük Projesi" yarın itibarıyla tüm gümrüklerde uygulanacak Uygulamayla ihracatta kağıt belge ibrazı bitecek, arşivleme yükü ortadan kalkacak, zaman ve maliyet kaybı sona erecek ...

Read more
www.haberturk.com

"Merkez Bankası faiz indirimi için yer açmaya çalışıyor"

Piyasalar açısından son dönemde 2 belirsizlik olduğuna dikkat çeken İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen bunların birinin politik, diğeri iktisadi politikalardaki belirsizlik olduğunu söyledi. Bloomberg HT'ye konuşan Gürleyen konuya...

Read more
www.bloomberght.com

Önemli Tarihler
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs
Ramazan Ayı Başlangıcı: 6 Mayıs
Anneler Günü: 12 Mayıs
Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs
Memorial Günü: 27 Mayıs
Ramazan Bayramı: 6-8 Haziran
Anneler Günü: 12 Haziran
Babalar Günü: 16 Haziran
Kadir Gecesi: 31 Haziran