Haberler sayfasına dön

Son Haberler

April 22 nd Turkish

22 Nisan 2019 Pazartesi

HAFTALIK
Pazartesi,
22 Nisan 2019
USD/TL
5.8350
EUR/TL
6.5603
GBP/TL
7.5750
Yeni Üyelerimiz
Mustafa Yaşar
Yeğenler Kim. Loj. ve Dış Tic.
Faaliyetler ve Etkinlikler
TABA AmCham ve Ortak Akıl Platformu Afrika’daki Yatırım Fırsatlarını Anlattı
Ortak Akıl İş Platformu ve Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) ortaklığında düzenlenen Afrika’da Yatırım ve İhracat Zirvesi 17 Nisan Çarşamba günü, Wyndham Grand Europe İstanbul’da gerçekleşti.
Afrika’da iş yapma olanaklarının ve ihracat için yol haritalarının sunulduğu Afrika’da Yatırım ve İhracat Zirvesi, Ortak Akıl İş Platformu ve Türk Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) ortaklığında gerçekleştiridi.
Ortak Akıl İş Platformu Başkanı Dr. Yılmaz Sönmez, zirvede yaptığı konuşmada, Afrika’nın parlayan bir yıldız olduğunu vurgulayarak “oralarda güvenlik sorunları var denilerek oradan uzak tutan yaklaşıma son verilmesi” gerektiğinin altını çizdi. “Kısır döngü içinde ve birbirimizle rekabet ederek her geçen gün birbirimizi aşağı doğru çekiyoruz. Afrika 1 milyar 200 milyon insan demek ve nüfusunun yüzde 60’ı 25 yaş ve altından oluşuyor. Bir trilyon 200 milyon dolar ticari hacmi, 550 milyar ithalatı var. Dolayısıyla iyi bir pazar ve dünyanın ekonomik göstergeleri gelecek 5 yıl içinde Afrika’nın büyüme ortalamasının yüzde 5 olacağını gösteriyor” diyen Sönmez, Afrika’nın parlayan yıldız olacağını belirterek “Bir dönem Rusya’ya bavulla ticaret yaptık, gerekirse bugün bu ülkelere bavulla ticaret yapmamız lazım. Bu sabır gerektirir, sürdürülebilirlik gerektirir, doğru zamanlama ve bağlantılar gerektirir” dedi.
“Düşük faizli 20 yıl kredi olanakları verilmesini istiyoruz”
Türk Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Ali Osman Akat, zirvedeki konuşmasında, Taba AmCham’in Türkiye’nin güçlenmesi ve marka değeri yüksek markalar oluşturulmasını görev ve misyon edindiğini belirterek “İmalatta güçlüyüz, uluslararası vizyonumuz var ama bugün Amerika pazarından aldığımız pay binde 5 civarında. Biz niye bunu 5 misli, 10 misli artırmayalım? Aynı şekilde bu Afrika için de geçerli” diyerek zorlukları fırsata çevirmenin yollarının bulunması gerektiğini vurguladı. “Biz yatırıma gelmek isteriz ama bize Amerika’nın teklifi gibi arsa, bina, vergi, muhafiyetleri veriyor musunuz?” diye soran Ali Osman Akat, “düşük faizli 20 yıl kredi olanakları verilmesini istiyoruz” dedi.
Yoğun ilgi gören zirvede Güney Afrika Ticari Müsteşarı Puleng Chaba, Gana Cumhuriyeti Ticari Müsteşarı Dr. Jonh-Hopkis Asiedu, Sudan Başkonsolos Yardımcısı Khalid Ibrahim Elsheikh, Uganda Büyükelçisi H.E. Stephen Mubiru ve Etiyopya Başkonsolosu Wondimu Gezahegn, Afrika’da iş yapma olanaklarını ve ihracat için yol haritalarını paylaşarak, teşvikler, vergi muafiyeti, yatırım olanakları ve gümrük konularında bilgilendirmede bulundular.
TABA - AmCham ve Marmara Sanayici ve İşinsanları Derneği
Marmara Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MARSİD)’in Başkanı Muzaffer KOŞAN ve TABA-AMCHAM Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Bayramoğlu, Genel Başkan Ali Osman AKAT, Başkan Yardımcısı Süleyman Sanlı ve üyelerimizden Somer TAHİNCİOĞLU TABA-AMCHAM’ de kahvaltı programında bir araya geldiler.
Ticaret yapan iş insanlarının olmazsa olmazlarından biri Sivil Toplum Örgütleri’dir diyen Sayın KOŞAN ile TABA-AmCham faaliyetleri ile ilgili karşılıklı bilgi alışveriş yapılmıştır.
Basında TABA
AİHM’de Türkiye’yi temsil edecek... "10 yaşında kararımı vermiştim"
36 yaşında bir hukukçu. Baba, Mardin’de ‘adaletin babası’ olarak tanınıyor. Ağabey Harvard ve Stanford’dan mezun bir hukuk profesörü, siyasetçi. Hedefini koyduğunda henüz 10 yaşında olan Doç. Dr. Saadet Yüksel, geçen hafta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıçlığına seçilerek burada görev yapacak en genç yargıç oldu. Türkiye’nin iki yıl önce emekliliği gelen Işıl Karakaş yerine seçilecek yargıç için sunduğu aday listeleri üç kez reddedilmişti. “Hedefim Türkiye dahil Avrupa Konseyi üyesi devletlerde ve tüm Avrupa’da insan haklarının gelişimine katkı sağlayacak kararlara imza atmak” diyen Saadet Yüksel, hayatını ve kendisini başarıya taşıyan yolu ilk kez Hürriyet’e anlattı.
Prof. Dr. Cüneyt Yüksel
Hukukçu, akademisyen, siyasetçi, milletvekili. 1970 yılında Mardin’de doğdu. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden üstün başarıyla mezun oldu. 1994 yılında ABD’de Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden (Harvard Law School) yüksek lisans derecesi aldı. “Devletin Yeniden Yapılandırılması” konulu tezi en iyi yüksek lisans tezi seçildi. 1995 yılında Harvard Law School’da araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1996 yılında ABD’de Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’den (Stanford Law School) ikinci yüksek lisans derecesini aldı. 1999 yılında uluslararası hukuk alanındaki çalışmalarıyla Stanford Law School’dan hukuk doktoru derecesi ve unvanını aldı. Aynı Üniversitede araştırma ve öğretim görevlisi olarak çalıştı ve dersler verdi. Ayrıca Stanford Üniversitesi tarafından dünyada üstün akademik başarı gösteren on öğrenciye verilen uluslararası hukuk başarı ödülünün de sahibidir.
Uzun yıllar ABD Washington DC.’de uluslararası avukat olarak çalıştı. Birçok ülke hükümetlerine ve çok uluslu büyük şirketlere hukuk danışmanlığı yaptı. Cüneyt Yüksel’in “Embedded Strategies in the 21st Century: Governments, Markets and Corporate Partners” isimli İngilizce yayınlanan kitabı 2002 yılında basılarak en çok okunması gereken kitap olarak övgüler aldı. Cüneyt Yüksel 2003 yılında en başarılı Harvard mezunu özel ödülünü (her yıl Harvard Üniversitesi tarafından sadece iki mezuna verilen özel ödül) aldı.
Birçok ulusal ve uluslararası konferansa konuşmacı olarak katılan Cüneyt Yüksel’in uluslararası hukuk, karşılaştırmalı hukuk, etik, yolsuzlukla mücadele, Avrupa Birliği, küreselleşme, ekonomi, kurumsal yönetim ve uluslararası siyaset alanlarında akademik araştırma yaptı ve birçok bilimsel çalışması yayınlandı. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Yardımcı Doçent Doktor olarak öğretim üyeliği yaptı. ABD Maryland Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde misar öğretim üyesi olarak dersler verdi.
Temmuz 2007 seçimlerinde TBMM’ye Mardin milletvekili olarak seçilen Cüneyt Yüksel 2008 senesinde yılın milletvekili seçildi. Partisinin 3. Olağan Kongresi'nde Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği'ne getirildi. AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı, TBMM AB Uyum Komisyonu, Türkiye-AB Karma Parlamento ve Adalet Komisyonu üyeliği görevlerini yürütmektedir. Cüneyt Yüksel, Harvard Üniversitesi Mezunlar Derneği Avrupa Başkanlığı yapmıştır ve halen Harvard Law School yönetim konseyi üyesidir. TABA-AmCham Yönetim Kurulu üyesidir.
İngilizce, Fransızca ve Arapça bilen Cüneyt Yüksel evli ve 4 çocuk babasıdır.
Genç TABA-AmCham
Genç TABA AmCham İş Dünyası Paneli
Gelişim Üniversitesi
17.04.2019
TABA AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Bayramoğlu, Genç TABA AmCham Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu ve Genç TABA AmCham Başkan Vekili Murat Keçeciler İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde gençlerle buluştu. Panelde, Türkiye-ABD İlişkileri, Ekonomi, Ticaret, Girişimcilik ve İş Dünyası üzerine konuşuldu.
Genç TABA AmCham Paneli
Bilgi Üniversitesi
09.04.19
Genç TABA AmCham Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu, Genç TABA Genel Sekreteri Ersin Başyıldız ve Yönetim Kurulu Üyesi Selman Yücebıyık İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüs’te gençlerle buluştu. Panelde Girişimcilik, İş Dünyası ve Kariyer Planları üzerine konuşuldu.
Genç TABA AmCham Talks
14.04.19
Genç TABA AmCham bugün ilk üniversite etkinliğini gerçekleştirdi. 15 farklı üniversitenin Girişimcilik ve Kariyer Kulüplerinden üniversite öğrencileri, Genç TABA üyeleri ve Pirelli CEO’su Alp Günvaran ile bir araya geldi.
Hatırlatmalar
2019 SelectUSA Yatırım Zirvesi'ne sadece 49 gün kaldı! Yeni programlar, önemli tarihler, Spinoff Etkinlikleri ve daha fazlası hakkında ayrıntılı güncellemeler için Yatırım Zirvesi web sitesini görsele tıklayarak ziyaret edin.
SelectUSA, Ekim 2018’den bu yana ABD’de 4,2 milyar dolarlık iş yaratan doğrudan yabancı yatırım (DYY) gerçekleştirmiştir. Bu etkileyici sayı bir dolardan fazladır - 17 eyalet ve bölgedeki 20’den fazla uluslararası pazarın yatırımlarını içermektedir. En önemlisi, 7.500+ işi temsil ediyor.
Haberler
Trump'ın vergi duvarı Türk sanayi bölgesi ile aşılacak

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmede kararlaştırılan ticaret hacminin 75 milyar dolara yükseltilmesi hedefinin yakalanması için Türk şirketleri ortak hareket edecek. Özellikle Trump yönetiminin getirdiği...

Read more
www.star.com.tr

Dolar/TL haftaya yükselişle başladı

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun göreve başlamasının ve seçim belirsizliğinin azalmasıyla 5.71'e kadar gerileyen, Merkez Bankası'nın rezervlerine yönelik endişelerle de yeniden 5.85 sınırını aşan kur yeni haftaya...

Read more
www.bloomberght.com

80 dolarlar konuşuluyor

ABD’nin, kasım ayında başlatacağını açıkladığı, ancak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeye 2 Mayıs’a kadar tanıdığı İran’dan petrol ithalatına ilişkin muafiyetleri uzatmayacağı yönündeki sinyaller, petrol fiyatlarının artmasına yol açtı.

Read more
www.haberturk.com

Türkiye ekonomik verileri - 22 Nisan 2019

Türkiye'de açıklanacak ekonomik veriler 22 Nisan Pazartesi 10:00/ Tüketici Güveni/Nisan/Önceki: 59.4 25 Nisan Perşembe 10:00/Reel Sektör Güven Endeksi/Mart/Önceki: 99.310:00/Reel Sektör Güven Endeksi-Düzeltilmemiş/Mart/Önceki: 102.110:00/Kapasite ...

Read more
www.bloomberght.com

Önemli Tarihler
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan
Emek ve Dayanışma Günü: 1 Mayıs
Anneler Günü: 12 Mayıs
Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs