Haberler sayfasına dön

Son Haberler

23.02.2021 Güncel Haberler

23 Şubat 2021 Salı

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ın 20 Ocak'ta göreve başlamasıyla ABD Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen'ın özel kalem müdürünün Türk asıllı Didem Nişancı olacağı iddia edildi.
Bloomberg'in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Yellen, Hazine Bakanlığında özel kalem müdürlüğü görevine Didem Nişancı'yı getirecek.
Söz konusu göreve ilişkin teklifin Bloomberg LP'de kamu politikası bölümünde yönetici olan Nişancı'ya sunulduğu ve Nişancı'nın görevi kabul ettiği belirtildi.
Nişancı, bakanlığının onaylanması halinde Yellen'a en yakın isimlerden biri olacak.
Didem Nişancı daha önce eski ABD başkanı Barack Obama döneminde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunda (SEC) özel kalem müdürlüğü yapmış ve 2018'de Bloomberg'e geçmeden önce Promontory Finansal Grup şirketinde çalışmıştı.
ABD Senatosunun bankacılık komitesinde de görev alan Nişancı, 1998-2001 yılları arasında ise Hazine Bakanlığında çalışmıştı.
ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden, geçen yıl kasım ayında eski ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın Hazine Bakanı adayı olduğunu duyurmuştu.
Janet Yellen, atamanın ABD Senatosunda onaylanması durumunda ülke tarihinde bu göreve getirilen ilk kadın olacak.
Yükselen tahvil faizleri altını vurdu, sıra hisselerde mi?
ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizleri bu hafta ciddi bir şekilde yükselerek son bir senenin en yüksek seviyesine ulaşırken altın fiyatları faizlerin yükselmesiyle sert bir düşüş kaydetti. Peki faizler yükselmeye devam ederse hisse piyasalarında da düşüşe neden olabilir mi?
ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi, aşılama programı ve mali teşvik paketinin ekonomik toparlanmayı körükleyeceği beklentileriyle son bir yılın en yükseğine çıkarak yüzde 1,36 seviyesine ulaşırken bu hafta altın fiyatları üzerinde ciddi bir baskı oluşturmuştu.
Hisse piyasaları bu yükselişten etkilenmezken, bazı yatırımcılar artan tahvil faizlerinin göreceli riskli varlıklar olan hisse senetlerini baskılayabileceğini düşünüyor.
“Tahvil faizleri arttığında diğer tüm varlıkların fiyatı biraz düşer. Teori böyle söylüyor.” diyen US Bank Wealth Management Yatırım Müdürü Eric Freedman, faizlerdeki artışın henüz hisselere alternatif olacak kadar yükselmediğini belirtti.
Dördüncü çeyrek bilançolarının açıklanması ve şirketlerin ortalama olarak beklentilerin %17,2 üzerinde performans göstermesiyle beraber S&P 500’deki kazançlar neredeyse tüm zamanların en yükseğine ulaştı.
Gerektiğinden fazla gevşek bir para politikası ve mali teşviklerle beraber artan risk iştahı tahvil faizlerindeki yükselişle beraber azalabilir. BofA Küresel Araştırma Birimi’nin gerçekleştirdiği fon yöneticileri anketine göre, yatırımcıların risk alma yüzdeleri rekor seviyelere ulaşırken portföylerdeki nakit dağıtımları 2013 Mart ayından bu yana en düşük seviyede. Hisse senedi dağıtımları ise son 10 yıldaki en yüksek seviyesinde.
Citigroup stratejistleri hisse piyasalarında yüzde 10’luk bir geri çekilmenin gayet normal olabileceğini belirtirken Nomura’dan analistler ise ABD10 yıllık Hazine tahvil faizinin yüzde 1,5’in üzerine çıkmasıyla hisse piyasalarında yüzde 8’lik bir düşüş yaşanabilir.
Sanayi üretimi Aralık'ta beklentiyi aştı
Türkiye İstatistik Kurumu Aralık ayına ilişkin sanayi üretim endeksini açıkladı.
Aralık'ta sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 9 artış kaydetti.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre sanayi üretim endeksi Aralık'ta bir önceki aya göre yüzde 1,3 arttı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sosyal medya hesabından "Pandemi yılının son ayında da sanayi üretimimiz yıllık %9, aylık ise %1,3 artışla piyasa beklentilerinin üzerinde artışını sürdürdü. Aralık ayında G20 ülkeleri arasında sanayi üretimini en çok arttıran ülke olduk" dedi.
THY Avrupa zirvesindeki yerini bırakmadı
Türk Hava Yolları (THY), 15-21 Şubat tarihlerinde günlük ortalama 596 uçuşla Avrupa zirvesindeki yerini korudu.
Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatının (EUROCONTROL) 15-21 Şubat arasındaki uçuş trafiği raporunu göre, THY günlük ortalama 596 uçuşla Avrupalı rakiplerini geride bıraktı.
Listenin ilk sırasındaki THY'yi, 366 günlük uçuşla Air France takip etti. Listenin 3. sırasında 262 uçuşla Wideroe, 4. sırasında 249 uçuşla Pegasus Havayolları yer aldı.
Bitcoin Tesla etkisiyle bir rekor daha kırdı
Geçen hafta 50 bin dolar seviyesini geçen kripto para birimi Bitcoin, pazar günü de 58 bin doları aşarak yeni bir rekor kırdı. Bitcoin böylece Ocak’tan bu yana yüzde 90’luk artışla toplam piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine taşıdı.
Son artış Tesla ve diğer büyük şirketlerin Bitcoin ile ödeme kabul etme kararı sonrasında gerçekleşti. Bitcoin’in yıl başındaki değer 28 bin 900 dolar civarındaydı. Ocak başında 40 bin doları aşan kripto para, ay sonunda 30 bin dolara kadar gerilemişti.
PANDEMİ ETKİSİ
Bitcoin fiyatlarındaki son artışta büyük şirketlerin bunu ödeme aracı olarak kabul etmesinin etkisi var. Elon Musk geçen hafta elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını açıklamıştı. Mastercard da Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etmeye hazırlanırken dünyanın en büyük fon yöneticisi olan Blackrock dijital para birimini kullanmanın yollarını aradıklarını duyurdu.
Artışta insanları fiziksel alışverişten uzaklaştırıp dijital alışverişe yönlendiren koronavirüs pandemisinin de etkisi oldu. Bitcoin’e şüpheyle yaklaşanlar ise bunun bir para biriminden çok spekülatif bir ticaret aracı olduğunu düşünüyor. Onlar arasında yer alan ekonomist Nouriel Roubini Bitcoin’in çok az pratik fayda sağladığını ve hisseler gibi temettü getirisi de vaat etmediğini söylüyor. 2012’den beri Bitcoin satın alan ve kâr eden Kurt Wuckert ise “Bitcoin’i merak eden arkadaşlarıma söylediğim tek bir şey var: Evinizin kira parasını değil, bira paranızı yatırın. Ben hep öyle yaptım” diyor.
Online’da rekor hacim artışı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüs salgını nedeniyle birçok sosyal ve toplumsal kuramın yeniden tasarlandığı bir sürecin yaşandığını belirterek, “e-Ticaret hacmi, Ticaret Bakanlığımızın yayımlandığı en güncel veri olan Haziran 2020 itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 93 gibi rekor bir artış gösterdi” dedi.
Bakan Varank, TÜBİTAK tarafından düzenlenen ‘COVID-19 ve Toplum’ etkinliğinin açılışında, video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada, küresel salgının, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birey davranışlarını, toplum psikolojisini, eğitim-öğretim yöntemlerini ve ticari faaliyetleri derinden etkilediğini söyledi.Bakan Varank, TÜBİTAK tarafından düzenlenen ‘COVID-19 ve Toplum’ etkinliğinin açılışında, video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada, küresel salgının, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birey davranışlarını, toplum psikolojisini, eğitim-öğretim yöntemlerini ve ticari faaliyetleri derinden etkilediğini söyledi.
UYUM SAĞLAYAN KAZANACAK
Salgın nedeniyle birçok sosyal ve toplumsal kuramın yeniden tasarlandığı bir sürecin yaşandığını vurgulayan Mustafa Varank, “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerinin yayımlanmaya başlandığı 2007’den bu yana İstanbul’un nüfusunun ilk kez düştüğüne şahit olduk. ILO tahminlerine göre, pandemi öncesinde yüzde 8 civarında olan evden çalışma oranı, pandemiyle birlikte gelişmiş ülkelerde yüzde 25’e yükseldi. Beklentiler, pandeminin etkileri geçse dahi özellikle beyaz yakalı çalışanlarda bu artışın önemli bir bölümünün kalıcı olacağı yönünde. Önümüzdeki dönemde devletlerin ve uluslararası şirketlerin ekonomi ve yatırım kararlarında muhtemelen çok önemli trend değişimleri göreceğiz. Küresel salgının hızlandırdığı yapısal dönüşümü öngörebilen, tedbirlerini zamanında alarak yeni normale uyum sağlayabilen birey, işletme ve devletler yeni dönemin kazananı olacak” diye konuştu.
E-ticarette kırtasiye hareketi başladı
Okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilecek olması e-ticarette kırtasiye alışverişini hareketlendirdi. ETİD Başkan Yardımcısı Hakan Çevikoğlu, “Şu anda kırtasiye alışverişleri pandemi öncesine kıyasla yüzde 60 yükseldi” dedi.
Önümüzdekİ haftadan itibaren milyonlarca öğrenci kademeli olarak yüz yüze eğitime geçmeye başlayacak. Bu geçiş ise e-ticarette etkisini gösterdi. Kırtasiye ürünlerine olan talep artışa geçti. Şu anda kırtasiye alışverişlerinin pandemi öncesine kıyasla yüzde 60 yükseldiğini belirten Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkan Yardımcısı ve PttAVM Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara yönelik aldığı karar ile kırtasiye araç gereçlerinde talep artmaya başladı. Aramalarda yoğun olarak çanta, kalem, defter, silgi, kalem ucu gibi ürünler başı çekiyor” diye konuştu.
3 MİLYARLIK HEDEF
Pandemi döneminde tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları da büyük değişim gösterdi. Özellikle temassız alışverişlerin hayatımızın yeni normali haline geldiğini aktaran Çevikoğlu, “Artan talep ile birlikte e-ticaret alanında yaklaşık 3 milyar liralık bir okul alışverişi gerçekleşeceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.
TABLETTE YÜKSELİŞ SÜRÜYOR
Online eğitime geçişlerin başlamasıyla birlikte tablet satışlarında da yükseliş gördüklerini ifade eden Çevikoğlu, “Tablet gibi ürünlerde önceki dönemlere göre bir yükseliş olduğunu görüyoruz. Daha öncesinde elektronik eşya alışverişlerinde e-ticarete tereddütle bakılırdı. Son dönemde bunun hem güven damgası gibi hizmet kalitesini belli eden uygulamalarla hem de e-ticaretin daha fazla deneyimlenmesiyle kırıldığını görüyoruz” dedi.
DESENLİ MASKE ALIŞVERİŞİ
Okula giden çocukların maske ve dezenfektan kullanacağını aktaran Hakan Çevikoğlu, “Okullar hijyen grubundaki alışverişleri de etkiledi. Bu nedenle özellikle MEB’e bağlı Olgunlaşma Enstitülerinin yalnızca bizim platformumuzda satılan çocuk maskelerine yoğun talep var. Maskeler çocukların salgına adaptasyonunu düşünerek yaş, cinsiyet gibi özelliklerine dikkat edilerek hazırlandığı gibi, hayvan, uzay, iş makinesi figürlerinin de yer aldığı maskeler gözlük kullanan çocuklara göre ise özel olarak tasarlanıyor” şeklinde konuştu.
Talep patladı gelir, kâr arttı
Müşteri sayısını 2020’de 1.1 milyon yükselten Turkcell, gelirini yüzde 15.8 artışla 29.1 milyar TL’ye ulaştırdı. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, net kârın da 2019 ile karşılaştırıldığında yüzde 30.5 artarak 4.2 milyar TL’ye çıktığını açıkladı.
Çok sayıda şirketi vurup geçen pandeminin teknoloji şirketlerini pozitif etkilediği çok açık. Evden internet ve fiber hıza talebin patladığı geçen yıl Turkcell Grubu toplam gelirini yüzde 15.8 artışla 29.1 milyar TL’ye ulaştırdı. Grup bazında şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) 12.3 milyar TL’ye ulaşırken, FAVÖK marjı yüzde 42.2 oldu. Şirketin faiz vergi öncesi kârı (FVÖK) 6.3 milyar TL, FVÖK marjı ise yüzde 21.6 olarak gerçekleşti. Müşteri sayısını geçen yıla göre 1.1 milyon yükselten Turkcell, faturalı müşteri bazını ise net 1.6 milyon artırarak bu alanda son 11 yılın rekorunu kırdı.
Şirketin 2020 yılı bilanço sonuçlarını ve bu yılki hedeflerini açıklamak için ekonomi basını ile bir araya gelen Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, net kârın 2019 ile karşılaştırıldığında yüzde 30.5 artarak 4.2 milyar TL’ye çıktığını mobil bileşik ARPU (M2M Hariç) büyümesi yıldan yıla yüzde 15 artışla 49.1 TL’ye ulaştığını duyurdu.
Erkan, “2020-2022 dönemi için belirlediğimiz hedeflere emin adımlarla ilerliyoruz. Bu kapsamda 2021 yılı için yüzde 14- yüzde 16 bandında gelir büyümesi, yaklaşık 14 milyar TL aralığında FAVÖK hedefliyoruz. Ayrıca 2020 yılında yüzde 18,5 olan operasyonel yatırımlarımızın gelire oranı ise yüzde 20 olarak gerçekleşecek” dedi. Murat Erkan’ın basın toplantısında söylediklerinden öne çıkanları şöyle derledik:
1.6 MİLYON YENİ MÜŞTERİ
Müşterİ odaklı stratejimiz, yenilikçi ve zengin içerikli tekliflerimiz, dijital kanallarla güçlenen geniş satış ağımız ve akıllı yönetilen hızlı altyapımız sayesinde yılı 1.1 milyon net abone kazanarak noktaladık. Böylece her yıl 1 milyonun üzerinde müşteri kazanma hedefimizi bu yıl da başarıyla gerçekleştirdik. Faturalı abone bazımız ise 1.6 milyon net müşteri kazanımı ile son 11 yılın rekorunu kırdı. En büyük motivasyon kaynağımız müşterilerimizin bize gösterdiği bu ilgi ve Türkiye’nin Turkcell’i tercih etmesi.”
DİJİTAL ABONELİK ÇAĞRISI
Geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde aslında artık dijital kanallardan tüm abonelik süreçlerini müşterilerimize sunabilecek durumdayız. Yani özellikle bu pandemi döneminde müşterilerimiz cep telefonlarından kolayca abonelik başlatabilecek ve diğer tüm işlemlerini yine evlerinden çıkmadan dijital olarak kolayca yapabilecekler. Hatta bu teknoloji sayesinde artık tüm bu işlemler daha da güvenli bir hale gelmiş olacak. Bu konudaki düzenleyici kurumların herkese uygun yaygın bir teknoloji üzerinden dijital abonelik işlemleri için gerekli düzenlemeleri hayata geçirme konusunda destek sunmasını bekliyoruz.”
FİBER ABONE KATLANDI
Müşterilerimizin pandemi nedeniyle evde daha fazla zaman geçirdiği 2020 yılında sabit genişbant tekliflerimize artan talebin gücüyle net 180 bin fiber abonesi kazandık. Mobil şebeke üzerinden fiber hızında kesintisiz ev interneti hizmeti sunduğumuz ürünümüz Superbox’ta büyük bir başarıya imza attık. Superbox abone sayısı, hızlanan talep ile net 268 bin artarak 591 bine ulaştı. Ayrıca, bu yıl net 152 bin IPTV abonesi kazandık ve toplamda 871 bine ulaştık.”
BİP, TV+ ŞİRKET OLDU
Turkcell’in stratejik hedefleri doğrultusunda 2020 yılında BiP, TV+, fizy, Lifebox gibi uygulamalarımızı ayrı birer şirket olarak yeniden yapılandırdık. TV+ Ready, Turkcell Dijital Güvenlik Servisi, lifebox transfer, bireysel ve kurumsal YaaniMail e-posta gibi yeni servislerin yanı sıra, artan video konferans ihtiyacını karşılamak için BiP Meet uygulamasını da müşterilerimize sunduk. Tüm bu aksiyonlarımız sonucunda dijital servislerin tekil gelir büyümesi yüzde 26 oldu. 2021’de ücretli kullanıcı bazını genişletmeyi, GAMEPLUS markamızla bulut oyun ile oyun yayıncılığı gibi yeni alanlarda atılımlar yapmayı hedefliyoruz.”
BİP’LE WHATSAPP’IN FARKI
WhatsApp’ın geçtiğimiz günlerde kullanıcılardan ‘bilgi paylaşımı’na yönelik istediği izin ve yetkiler çok konuşulmuştu. Birçok kullanıcı Whatsapp’ı bırakarak alternatif uygulamalara geçeceğini açıklamıştı. Bu aşamada Turkcell’in yerli uygulaması BİP de ön plana çıkmıştı. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan toplantı sonunda Whatsapp’ın istediği izin ve yetkilerin BİP’te de istenip istenmediğini veya gelecekte istenme olasılığını sormamız üzerine şunları söyledi: “Whatsapp, istediği paylaşımla ilgili yetkileri opsiyonel hale getirmiyor. Tabi biz de müşterilerimizden veri paylaşımı istiyoruz ama ‘Bu veriyi paylaşmazsan bu uygulamayı kullanamazsın’ demiyoruz. Ama paylaşımı istemezse, kontrol müşteride. Bu bir uygulamada olan şeyler ama Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalma söylemi daha büyük bir resim. Türkiye bir üçüncü dünya ülkesi değil. Birey olarak ben bir başkasının benim üzerimden bedel ödemeden para kazanmasına müsaade etmeyeceğim, Turkcell için, şirketim için de müsaade etmeyeceğim, ülkem için de buna müsaade etmemem lazım. Kimsenin bedel ödemeden buna erişmesine müsaade etmememiz lazım, ülkenin de buna izin vermemesi gerek.”
PAYCELL POS’LANDI
Paycell’deki yıllık işlem hacmi 9 milyar TL’ye ulaştı. Kolay kullanılabilir ve güvenli ödeme altyapısıyla öne çıkan Paycell’in 3 aylık aktif kullanıcı sayısı 4.7 milyona çıktı. 2 bin üye iş yerinde geçerli olan Paycell’in üye iş yeri çözümlerine bu yıl mobil POS ürününü de ekledik. Paycell Android POS cihazıyla tahsilat, stok takibi, e-fatura gibi süreçler tek bir platform üzerinden yönetilebilmesi avantajı sunarak üye iş yerlerine maliyet avantajı ve verimlilik sağladık.”
İNTERNET TRAFİĞİ COŞTU
4.5G şebekemiz, 1.4Gbps hızıyla, dünyanın en gelişmiş mobil iletişim şebekelerinden biri. 2019 yılına göre, toplam internet trafiğimizde yüzde 76, mobil data trafiğimizde yüzde 66, Superbox trafiğimizde yüzde 292, sabit bireysel trafiğimizde yüzde 67 ve ses trafiğimizde yüzde 5’lik artışlar gözlemledik. Pandemi döneminde artan bu trafiği güçlü altyapımız sayesinde kolaylıkla yönettik.”
YERLİ 5G İÇİN DESTEK
5G’ye hazır olduğumuzu geliştirdiğimiz ürün ve servislerle her fırsatta gösteriyoruz. Sahip olduğumuz güçlü altyapının 5G’ye geçişimizi kolaylaştıracağına inanıyorum. Ancak Cumhurbaşkanımızın ‘Yerli 5G teknolojisi altyapısını kurmadan 5G’ye geçemeyiz’ şeklindeki açıklamasında da işaret etiği gibi, 5G ile ilgili yerli teknolojileri geliştirmemiz gerekiyor. Türkiye’de yerli ve milli bir 5G çözüm ekosisteminin oluşturulmasına destek veriyoruz.”
TABA-AmCham Başkan Yardımcımız Sn. Süleyman E. Sanlı Para Politika Programının Konuğu oldu.
Canlı: Türkiye Dış İlişkilerinde Atılması Gereken Ekonomik Adımlar
TABA-AmCham Başkan Yardımcımız Sn. Eyüp Akbal Paranın Yönü Programının Konuğu oldu.