Haberler sayfasına dön

Son Haberler

20.04.2021 Güncel Haberler

20 Nisan 2021 Salı

ABD'de Joe Biden yönetimi, ülkeye yasa dışı yollarla gelen göçmenler hakkında 'yasa dışı' yerine 'belgesiz', 'yabancı' yerine 'vatandaş olmayan' ya da 'göçmen' ve 'asimilasyon' yerine 'entegrasyon' kelimelerinin kullanılacağını açıkladı.
Washington Post'un haberine göre, Biden yönetimi, ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Birimi (ICE) ile Sınır ve Gümrük Muhafaza Birimine (CBP) gönderdiği notta, Donald Trump döneminde göçmenler konusunda kullanılan bazı terimlerde değişikliğe gidildiğini bildirdi.
Buna göre, Trump döneminde kullanılan "yasa dışı yabancı" terimi değiştirilerek "yasa dışı" kelimesi yerine "belgesiz", "yabancı" yerine "vatandaş olmayan" ya da "göçmen" sözcükleri kullanılacak.
Ayrıca, göçmenlerin toplumla bütünleşmesi için kullanılan "asimilasyon" kelimesinin yerine de "entegrasyon" sözcüğü gelecek.
Biden yönetiminin yaptığı söz konusu değişikliğin, Trump yönetiminin eleştirilen göçmenlik politikalarının kaldırılarak yerine daha "insani" bir sistem kurulması çabaları kapsamında yapıldığı aktarıldı.
ABD'li bankalar bu yılın ilk çeyreğinde net kar ve gelirlerini artırdı
ABD'nin büyük bankalarından JPMorgan Chase, Goldman Sachs ve Wells Fargo'nun bu yılın ilk çeyreğinde elde ettiği net kar ve gelirler geçen yılın aynı dönemine kıyasla artış gösterdi.
ABD'li yatırım bankalarından JPMorgan Chase, Goldman Sachs ve Wells Fargo, ocak-mart dönemine ilişkin bilançolarını açıkladı.
JPMorgan Chase'ten yapılan açıklamaya göre, kurumun bu yılın ilk çeyreğindeki net karı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 399 artarak 14,3 milyar dolara yükseldi. Söz konusu dönemde beklentilerin üzerinde kar elde eden banka, 2020'nin ilk çeyreğinde 2,9 milyar dolar net kar açıklamıştı.
Kurumun hisse başına karı da bu yılın ilk çeyreğinde 4,5 dolara yükseldi.
Bankanın hisse başına karı, 2020'nin aynı döneminde 0,78 dolar seviyesindeydi. JPMorgan Chase'in 2021'in ilk çeyreğindeki geliri ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14 artarak 33,1 milyar dolar oldu. Banka, 2020'nin aynı döneminde 29 milyar dolar gelir elde etmişti.
GOLDMAN SACHS'IN KARI YÜZDE 464 ARTTI
Goldman Sachs'tan yapılan açıklamaya göre bankanın 2021'in ilk çeyreğindeki net karı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 464 artarak 6,84 milyar dolara yükseldi. İlk çeyrekteki karı beklentileri geride bırakan bankanın 2020'nin aynı dönemindeki net karı 1,2 milyar dolar olmuştu.
Kurumun hisse başına karı 2020'nin ilk çeyreğinde 3,11 dolar olarak kaydedilirken, 2021'in aynı döneminde 18,6 dolara yükseldi. Goldman Sachs'ın bu yılın ilk çeyreğindeki geliri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 102 artış göstererek 17,7 milyar dolara çıktı. Şirket, 2020'nin ilk çeyreğinde 8,7 milyar dolar gelir elde etmişti.
WELLS FARGO'NUN KARINDA YÜZDE 626'LIK ARTIŞ
Wells Fargo'nun net karı da 2021’in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla arttı. Bankadan yapılan açıklamaya göre, kurumun bu yılın ilk çeyreğindeki net karı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 626 artarak 4,7 milyar dolara çıktı. Banka, 2020'nin ilk çeyreğinde 653 milyon dolar net kar elde etmişti.
Kurumun hisse başına karı, yılın ilk çeyreğinde 1,05 dolara çıktı. Bankanın hisse başına karı, 2020'nin aynı döneminde 0,01 dolar seviyesindeydi. Wells Fargo'nun 2021'nin ilk çeyreğindeki geliri ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 artışla 18,06 milyar dolar oldu. Banka, 2020’un aynı döneminde 17,7 milyar dolar gelir elde etmişti.
Avusturya, Türkiye’de 4. büyük yatırımcı
Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Türkiye ve Avusturya arasındaki ilişkilerin köklü ve çok yönlü olduğunu belirterek, “İkili ilişkilerimizin sahip olduğu cevher ve potansiyeli daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.
Avusturya’nın köklü kuruluşlarından Viyana Diplomasi Akademisi ve Tuna Bölgesi ve Orta Avrupa Enstitüsü (IDM) tarafından dijital platformda düzenlenen konferansta Büyükelçi Ceyhun, ‘Türkiye ve Avusturya, Çok Eski Tanışıklıktan Dostluğa’ başlıklı bir sunum yaptı. Ceyhun, konuşmasında, iki ülke arasında yaşanan bazı sorunlara rağmen bu tür diyalog kanallarının tarafların birbirini daha iyi anlayabilmesi için önemli olduğunu dile getirdi. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 1500’lü yıllarda başladığını ve 1547’de Avusturya’dan Türkiye’ye ilk büyükelçinin gönderildiği aktaran Ceyhun, yalnız diplomatik açıdan bakıldığında bile iki ülke arasındaki münasebetlerin çok köklü ve tarihi olduğunu vurguladı.
Yüzyıllara dayanan ikili ilişkileri birinci ve ikinci Viyana kuşatmalarına indirgemenin doğru bir yaklaşım olmayacağını belirten Ceyhun, bu uzun süreçte karşılıklı kültürel ve ticari alışverişin yaşandığını, Avusturyalı ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın Türk Marşı bestesini kültürel etkileşimin en iyi örneklerden biri olduğunu dile getirdi. Birinci Dünya Savaşında iki ülkenin müttefik olarak aynı safta yer aldığını kaydeden Ceyhun, o dönemde özellikle Galiçya cephesinde 12 binin üzerinde Osmanlı askerinin şehit düştüğünü ifade etti. Ceyhun, Osmanlı ve Habsburg imparatorlukları döneminde başlayan iyi ilişkilerin Avusturya ve Türkiye cumhuriyetlerinde de sürdüğünü aktardı.
TÜRK TOPLUMUNUN İLİŞKİLERE KATKISI
İki ülke arasındaki en önemli kilometre taşlarından birinin 1964’de imzalanan İş Gücü Anlaşması olduğunun altını çizen Ceyhun, bu tarihten itibaren çok sayıda Türkiye kökenlinin bu ülkeye çalışmak üzere geldiğini, zamanla Avusturya’da kalıcı olduklarını, bugün sayıları 300 bine ulaşan Türkiye kökenli vatandaşların iki ülke arasında canlı bir bağ oluşturduğu aktardı. Ceyhun, siyasi düzeyde bazı sıkıntılar yaşansa da ekonomik ilişkilerin gayet iyi bir seviyede ilerlediğini söyledi.
Uluslararası doğrudan yatırım girişi bakımından Avusturya’nın Türkiye’de 4’üncü büyük yatırımcı olduğuna dikkati çeken Ceyhun, Avusturya Kontrollbank ve Türk Eximbank arasında bu yılın başında imzalanan Reasürans Anlaşması’nın ticaret ve finansal iş birliği açısından sağlayacağı katkılara dikkati çekti. Ceyhun, “Görüldüğü üzere bizim ilişkilerimiz birbirimizi tanımanın çok ötesinde. İlişkilerimiz çok eski, çok yönlü ve çok katmanlı. İkili ilişkilerimizin sahip olduğu cevher ve potansiyeli daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor” görüşünü paylaştı.
Konferansta güncel konulara ilişkin soruları da yanıtlayan Ceyhun, Avrupa’da son yıllarda Müslümanların yaşadığı sıkıntılara dikkati çekerek, İslamofobinin büyük bir sorun olduğunu sözlerine ekledi.
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ülkedeki yetişkinlerin yarısının ilk doz koronavirüs aşısını olduğunu açıkladı.
ABD'deki Kovid-19 salgınında aşılama sürecine ilişkin verileri açıklayan CDC, yayımladığı güncel verilerde ülkede aşılama çalışmalarının hızlı şekilde devam ettiğini duyurdu.
İki doz aşı uygulanan kişi sayısının ise 84 milyonu geçtiği, bunun da toplam nüfusun yaklaşık yüzde 32.5'i olduğu belirtildi.
Günlük yaklaşık 4 milyon civarında Kovid-19 aşısı uygulanan ABD, virüs kaynaklı ölümlerin sayısı 567 bine yaklaşırken, vaka sayısı ise 31 milyonun üzerinde seyrediyor.
J&J Aşısının Başka Yan Etkileri de İnceleniyor
Altı kişide görülen kan pıhtılaşması sorunu nedeniyle ABD’de uygulaması durdurulan Johnson & Johnson firmasının Corona virüsü aşısının bilinen bu vakalar dışındaki ciddi yan etkileri de araştırılıyor.
Bu vakaların sayısının çok fazla olmadığını söyleyen Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Başkanı Rochelle Walensky, yan etkilerle ilgili ek raporların Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve CDC tarafından incelendiğini kaydetti.
FDA, 50 yaşın altında en az altı kadında nadir görülen kan pıhtılaşması sorunu yaşanmasının ardından Johnson & Johnson aşısının uygulanmasını en azından birkaç gün süreyle durdurma kararı almıştı.
Cuma günü CDC tavsiye kurulu firmanın Corona virüsü aşısının yan etkilerini görüştükten sonra ABD’nin J&J firmasının aşılarını uygulamaya devam edip etmemesi konusunda tavsiyesini açıklayacak.
Kamu sağlığı uzmanları firmanın aşısının uygulanmaya yeniden başlanacağını, ancak öncesinde nadir görülen kan pıhtısı sorununa yönelik uygun tedavi için yol haritası çıkartılmasının gerektiği görüşünde.
J&J firmasının Corona virüsü aşı üretimi de tahmin edilenden daha yavaş ilerliyor. ABD geçen hafta J&J firmasına ait büyük bir fabrikanın üretim yetkisini çok sayıda dozun çöpe gitmesine neden olan hatalar yüzünden ertelemişti.
Beyaz Saray’ın Corona virüsü danışmanı Andy Slavitt, Pazartesi günü yaptığı açıklamada aşı stoğunun yeterli olduğunu söyledi. Amerika’da Moderna ve Pfizer/BioNTech firmalarına ait olmak üzere günde 3 milyon Corona virüsü aşısı uygulanıyor.
CDC’nin verilerine göre şu ana kadar 260 milyondan fazla Corona virüsü aşısı Amerika’ya gönderildi. 210 milyon doz aşı yapıldı.
Walensky, ABD’de her iki doz aşısını da olan 84 milyon kişinin 6 bininden azının Corona virüsüne yakalandığını, bunların 400 kadarının hastaneye kaldırıldığını ve 75’inin hayatını kaybettiğini bildirdi. Bu kişilerin bazılarının hastaneye kaldırılma ve ölüm nedeninin Corona virüsü olmadığı belirtildi.
Walensky, bu rakamların aşının işe yaradığını gösterdiğini söyledi.
‘‘Kaynaklar adil dağıtılırsa salgın kontrol edilebilir’’
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı ise dünyanın gerekli kaynakları adil şekilde dağıtması halinde Corona virüsü salgınının gelecek aylarda kontrol altına alınabileceğini söyledi.
WHO’nun toplantısına iklim aktivisti Greta Thunberg de İsveç’ten video konferansla katıldı. Thunberg aşı milliyetçiliğini eleştirdi ve yoksul ülkelerde yaşlı nüfusun aşılanmasından önce zengin ülkelerin genç vatandaşlarını önceliklendirmesinin etik olmadığını söyledi.
WHO Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, ‘‘Sürdürülebilir ve eşit şekilde kullanılması durumunda pandemiyi aylar içinde kontrol altına alabilecek araçlara sahibiz’’ diye konuştu.
Öte yandan WHO Başkanı Corona virüsünün yeni varyantları nedeniyle 25-59 yaş arasında hızla yayılmasından duyduğu endişeyi de dile getirdi.
Salgın yüzünden dokuz ayda 1 milyon kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Ghebreyesus, bu sayının 4 ayda 2 milyona ve 3 aydaysa 3 milyona çıktığını hatırlattı.
Thunberg ise gelir seviyesi yüksek ülkelerde her dört kişiden birinin Corona virüsüne karşı aşılandığını, yoksul ülkelerdeyse bu sayının yalnızca 500’de bir olduğunu söyledi.
Thunberg, ‘‘Aşı dağıtımını aşı milliyetçiliği yürütüyor’’ diye konuştu.
Aktivist, etik olanın yüksek ve düşük gelirli ülkelerde salgına karşı hassas durumdaki kesimleri önceliklendirmek olduğunu söyledi.
Thunberg salgın ve çevreye zarar verilmesi arasında da bağlantı kurarak bu durumun hastalıkların hayvan popülasyonlarından insanlara geçişini kolaylaştırdığını kaydetti.
WHO’nun önde gelen salgın hastalık uzmanlarından Maria van Kerkhove ise Corona virüsü salgınında dünya genelinde yaşanan son yükselişin daha önce salgından daha az etkilenen yaş gruplarını kapsadığını belirtti.
Tüm yaş gruplarında bulaşma oranının arttığını kaydeden uzman geçen hafta 5 milyon 200 bin vakanın kayda geçtiğini bunun da salgının başlangıcından bu yana en büyük haftalık artış olduğunu kaydetti.
ALTIN FİYATLARI 19 NİSAN 2021
GRAM ALTIN NE KADAR?
Altının gram fiyatı 19 Nisan 2021 Pazartesi günü 462,49 lira seviyelerinden işlem görüyor. Bigpara’dan alınan verilere göre altının gramı yüzde 1,38 değer kazandı.
ÇEYREK ALTIN NE KADAR?
Çeyrek altın alış fiyatı 744 lira olarak belirlenirken aynı dakikalarda satış fiyatı ise 761 lirada konumlandı. Yatırımcısının tercihlerinden olan çeyrek altın uzun süre 750 TL satış bandında kalmıştı.
CUMHURİYET ALTINI KAÇ TL?
Satış fiyatında bir süre önce 3 bin lira barajını aşan cumhuriyet altını son dönemdeki artışla birlikte buradaki konumunu da güçlendirmiş oldu. 19 Nisan 2021 Pazartesi günü Cumhuriyet altını 2 bin 956 liradan alınırken 3 bin 032 liradan da satışa sunuluyor.
Dolar/TL, TCMB'de yaşanan değişiklikler ve doların küresel çapta değer kazanmasıyla bir haftada yüzde 13 üzerinde değerlenirken, son 2 günde yaşanan sert yükseliş TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nun dünkü mesajlarıyla yerini sakin bir seyre bıraktı. 31 Mart sabahı dolar kuru 8.33 TL'de, dolar endeksi ise 93.5'i test ediyor ve son 5 ayın en yüksek seviyesinde.
Türk Lirası, Merkez Bankası ve PPK üyelerindeki değişim sonrası dolar karşısında negatif ayrışmayı sürdürüyor. Gelişen ülke kurları dolardaki küresel güçlenme nedeniyle son 1 haftada yüzde 2-3 değer kaybederken aynı dönemde TL'deki kayıp yüzde 13'ü aştı.
Nisan ayı PPK toplantısında alınacak faiz kararına yönelik belirsizlik nedeniyle yabancıların TL varlıklardaki ağırlığı azalırken TCMB'nin yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun demeçleriyle kurdaki sert düşüş hafifledi.
Kavcıoğlu, enflasyonu düşürmeye yönelik programa bağlı kalınacağını ifade ederken makul reel getiri sağlanacağına atıfta bulundu.
Kavcıoğlu ''Politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Kararlarımızı veri odaklı alacağız. Bir hafta vadeli repo faiz oranı para politikası açısından temel politika aracımız olmaya devam edecek. Enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacağız'' dedi.
31 Mart sabahı dolar kuru 8.33 seviyesinde. Euro 9.80 üzerinde.
Uluslararası piyasalar cephesinde ise dolar, koronavirüs aşılamasındaki hızlanma ve ABD'deki devasa mali canlandırma paketiyle enflasyon kaygılarının artmasına paralel olarak ABD Hazine tahvillerinin getirilerinin yükselmesiyle dört buçuk ayın
zirvesini gördü.
ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi Asya seansında yüzde 1.7450'ye kadar yükseldi. Yükselen getiriyle
cazibesi artan dolar başlıca para birimleri karşısında 93.400'e kadar yükselerek beş ayın zirvesine çıktı.
Uluslararası piyasalar cephesinde ise dolar, koronavirüs aşılamasındaki hızlanma ve ABD'deki devasa mali canlandırma paketiyle enflasyon kaygılarının artmasına paralel olarak ABD Hazine tahvillerinin getirilerinin yükselmesiyle dört buçuk ayın
zirvesini gördü.
ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisi Asya seansında yüzde 1.7450'ye kadar yükseldi. Yükselen getiriyle
cazibesi artan dolar başlıca para birimleri karşısında 93.400'e kadar yükselerek beş ayın zirvesine çıktı.