Haberler sayfasına dön

Son Haberler

15.03.2021 Güncel Haberler

15 Mart 2021 Pazartesi

The U.S. Chamber of Commerce's
U.S.-Turkey Business Council
in collaboration with
The Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey (TOBB)
and
State of Texas Economic Development & Tourism, Office of Governor Greg Abbott
Cordially invites you to join us for a virtual reverse trade mission to the State of Texas, featuring high-level representatives from U.S. & Turkish private sectors and state officials.
March 24, 2021
9:00-10:00 AM CST
10:00-11:00 AM EST
17:00-18:00 TRT
This trade mission will focus on opportunities for Turkish companies interested in or currently doing business in Texas and will provide insights from state representatives on investment incentives.
Webinar details will be available upon registration. Stay tuned for announcement of high-level business and government speakers. Please reach out to us with any questions.
This e-mail was sent to erdal@amcham.org and contains information directly related to your subscription profile.
U.S. Chamber of Commerce
1615 H Street, NW
WASHINGTON, DC, 20062, US
"U.S. CHAMBER" and "U.S. CHAMBER OF COMMERCE" are registered trademarks of the Chamber of Commerce of the United States of America.
Apple'dan dev yatırım! Avrupa'daki merkezi olacak
Teknoloji devi Apple Almanya’ya 1 milyar eurodan fazla yatırım yapacak. Bavyera bölgesinin şirketin Avrupa’daki çip tasarım merkezi olması planlanıyor.
Deutsche Welle'nin haberine göre; Dünyaca ünlü Amerikan teknoloji devi AppleAlmanya'nın Bavyera eyaletinde bulunan araştırma ve geliştirme bölümlerinin Avrupa Çip Tasarım Merkezine dönüştürülmesinin hedeflendiğini duyurdu.
Bu kapsamda 1 milyar eurodan fazla yatırım yapmayı planladığını açıklayan şirket, 2019 yılında çip devi Intel'in Kirchheim yakınlarındaki akıllı telefon modem çip teknolojisi tesisini satın alarak, Avrupa'daki en büyük geliştirme merkezine dönüştürmüştü. Söz konusu tesiste halihazırda 40 ülkeden bin 500 mühendis çalışıyor. Apple'ın Almanya'nın tamamında ise yaklaşık 4 bin çalışanı bulunuyor.
AppleiPhone, iPad ve Mac ürünleri için çipleri daha önce sadece Qualcomm ve Intel'den alıyordu. Ancak son yıllarda şirket kendi çipini üretmek adına birçok adım attı. Bavyera'daki geliştirici ekip Apple'ın ürünlerinde kendi geliştirdiği çipleri kullanmasını hedefliyor.
Bavyera'daki tesislerde bu hedefle yapılacak dönüşümler kapsamında üç yıl içinde 1 milyar eurodan fazla yatırım yapılması planlanıyor. Apple CEO'su Tim Cook Münih'teki ekibin 5G teknolojisinde keşfedecekleri yenilikleri sabırsızlıkla beklediğini ifade ederek, "Münih 40 yıldır Apple'ın yuvası. Biz bu şehre ve Almanya'ya beraber başardıklarımız için minnettarız ve önümüzde uzanan yolu dört gözle bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
Kirchheim'daki geliştirme laboratuvarlarının yanında Apple, Münih şehir merkezindeki 30 bin metrekarelik merkezini de genişletiyor.
Yellen: Yardımlar ekonominin yoluna girmesini destekleyecek
ABD Hazine Bakanı Yellen, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin, "acıyı hafifletmek ve ekonominin yeniden yoluna girmesini sağlamak" için yeterli olduğunu vurguladı.
ABC News programının sorularını yanıtlayan Yellen, 1.9 trilyon dolarlık paketin 2022'de "tam istihdama" dönüş bazlı toparlanmayı kolaylaştıracağını vurguladı ve bu kapsamda ortaya çıkacak "enflasyon riski"nin, küçük ve "yönetilebilir" olduğunun altını çizdi.
ABD Başkanı Joe Biden, 1.9 trilyon dolarlık yardım paketini, ABD Kongresi'nin her iki kanadında onaylanmasının ardından hafta başlarında imzaladı.
Joe Biden'ın 1.9 trilyon dolarlık ekonomik canlandırma paketini imzalamasından sonra, ABD Hazine tahvilleri getirileri yükseldi.
Biden, imçanın ardından, eyaletlere tüm ABD'li yetişkinleri 1 Mayıs'a kadar Covid-19'a karşı aşılamaya uygun hale getirmeleri talimatını vereceğini ve buna bağlı olarak, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü için küçük toplantılara izin verilebileceğini açıkladı.
Wood Mackenzie: Petrol fiyatları nisanda 70-75 dolara yükselecek
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun, mevcut üretim kesintisini bir ay daha uzatma kararıyla petrol fiyatlarının nisanda varil başına 70-75 dolara yükselmesi bekleniyor.
Merkezi İskoçya'da bulunan araştırma ve danışmanlık şirketi Wood Mackenzie'den yapılan açıklamaya göre, küresel petrol stoklarının nisan ayı itibarıyla azalacağı tahmin ediliyor.
Küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre günlük 6 milyon 300 bin varil artacağını öngören şirkete göre, Rusya ve Kazakistan'ın üretimindeki kısmi artışlar dışında OPEC+ grubunun nisanda üretimini artırmaması, yaz mevsiminin de yaklaşmasıyla stokların günlük 1 milyon varilden fazla azalmasını sağlayabilir.
OPEC+ grubunun kararı sonrasında petrol stoklarında beklenen düşüşün arz-talep dengesini sağlaması ve nisanda petrol fiyatlarının varil başına 70-75 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Wood Mackenzie Başkan Yardımcısı Ann-Louise Hittle, tahminlerle hareket etmek yerine petrol talebinin toparlanmasını beklemeyi tercih eden OPEC+ grubunun, üretim kesintisini 1 ay daha uzatmasının piyasalarda şaşkınlık oluşturduğu ifade etti.
Hittle, piyasaların OPEC+ grubunun aldığı kararın aksine, arz-talep dengesinde yaşanan daralma nedeniyle üretimde önemli bir artış beklediğini belirterek, "Açıkça görülüyor ki OPEC+ grubu, talebin toparlanması için temkinli bir yaklaşım benimsemeye karar verdi. Ancak, güçlü bir stok düşüşü için daha gözle görülür bir işaret beklenmesi, bu işaret geldiği zaman fiyatların şimdiki seviyeye göre çoktan yükselmiş olacağı anlamına gelir." değerlendirmesinde bulundu.
Petrol talebinde bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre günlük yaklaşık 14 milyon varillik güçlü bir toparlanma beklediklerini kaydeden Hittle, "OPEC+ ülkelerinin üretim kesintisiyle nisanda talep artarken, fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü baskının devam etmesi bekleniyor.
Bu yıl talepte beklenen günlük 6 milyon 300 bin varillik artışla karşılaştırıldığında, küresel petrol arzının günlük 1 milyon 500 bin varille çok daha az artacağını tahmin ediyoruz. Buna dayanarak, piyasa yılın geri kalanında sürekli stok düşüşünün yaşandığı bir döneme giriyor." ifadelerini kullandı.
ABD'deki Türk yatırım fonuna 2 yılın en hızlı girişi
ABD'de Türk hisse senetlerine odaklanan borsa yatırım fonuna geçen hafta Mayıs 2019'dan sonraki en büyük giriş gerçekleşti.
Amerikalı yatırımcılar, New York Borsasına kote borsa yatırım fonları aracılığıyla Türk varlıklarına 2019 yılının Mayıs ayından sonraki en büyük haftalık yatırımı gerçekleştirdi.
Türk hisse senetlerine odaklanan borsa yatırıma fonuna girişler, genelde ülkenin hisselerine daha fazla giriş yapılacağının göstergesidir ve son 7 haftada yaşanan toplam 1,1 milyar dolarlık çıkışın tersine döndüğüne dair bir işaret olabilir.
Türk Lirası’nın zayıflamasını takiben Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artıracağına dair beklentilerin oluştuğu bir zamanda, iShares MSCI Türkiye borsa yatırım fonuna 17,9 milyon dolara yakın para girişi oldu.
Biden 1993’ten bu yana ilk kez büyük vergi artışına hazırlanıyor
ABD Başkanı Joe Biden pandemi yardım paketinin ardından devreye alınacak uzun vadeli ekonomik programı desteklemek amacıyla 1993’teki Bill Clinton döneminden beri en büyük vergi artışını planlıyor
Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynaklar, ABD Başkanı Joe Biden’in pandemi destek programına benzer olarak tasarlanan uzun vadeli ekonomik programda yer alacak ödemeleri desteklemek aracıyla 1993 yılından beri ilk kez federal vergi oranlarında artışına gitmeyi planladığını belirtti.
Yeni açıklanacak ekonomik destek programının büyüklüğünün 1.9 trilyon dolarlık Covid-19 paketinin de üzerinde olması planlanıyor. Yapılacak vergi artışlarının destek programını fonlaması bekleniyor.
Biden hükümeti için planlanan değişiklikler, altyapı, iklim, yoksul Amerikalılara yardımın genişletilmesi gibi değişiklikleri fonlanmak için bir fırsat olmasının yanı sıra Demokratların vergi sisteminin adaletsiz olduğu söylemine de çözüm niteliğinde olacak. Söz konusu plan, Biden’in Cumhuriyetçilerin desteğini elde etme kapasitesini ve Demokratların birlikte çalışabilme yeteneğini sınayacak.
Konuya yakın 4 kaynak, Beyaz Saray’ın Biden’in seçim kampanyasında olduğu gibi bir takım vergi artışları önereceğini belirtti.
Kaynaklara göre, kurumlar verginin yüzde 21’den yüzde 28’e çıkarılması, yılda 400 bin doların üzerinde geliri olanların gelir vergisinin artırılması, yıllık geliri 1 milyon doların üzerinde olanlar için ise daha yüksek varlık vergisi planlanıyor.
Vergi Politikaları Merkezi’nin analizine göre Biden’in planı, 2021-2030 döneminde yaklaşık 2.1 trilyon dolar ek vergi anlamına gelecek.
Program henüz açıklanmazken Beyaz Saray planın Covid-19 paketi sonrası gündeme geleceğini belirtti.
Wood Mackenzie: Petrol fiyatları nisanda 70-75 dolara yükselecek
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun, mevcut üretim kesintisini bir ay daha uzatma kararıyla petrol fiyatlarının nisanda varil başına 70-75 dolara yükselmesi bekleniyor
Merkezi İskoçya'da bulunan araştırma ve danışmanlık şirketi Wood Mackenzie'den yapılan açıklamaya göre, küresel petrol stoklarının nisan ayı itibarıyla azalacağı tahmin ediliyor.
Küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre günlük 6 milyon 300 bin varil artacağını öngören şirkete göre, Rusya ve Kazakistan'ın üretimindeki kısmi artışlar dışında OPEC+ grubunun nisanda üretimini artırmaması, yaz mevsiminin de yaklaşmasıyla stokların günlük 1 milyon varilden fazla azalmasını sağlayabilir.
OPEC+ grubunun kararı sonrasında petrol stoklarında beklenen düşüşün arz-talep dengesini sağlaması ve nisanda petrol fiyatlarının varil başına 70-75 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Wood Mackenzie Başkan Yardımcısı Ann-Louise Hittle, tahminlerle hareket etmek yerine petrol talebinin toparlanmasını beklemeyi tercih eden OPEC+ grubunun, üretim kesintisini 1 ay daha uzatmasının piyasalarda şaşkınlık oluşturduğu ifade etti.
Hittle, piyasaların OPEC+ grubunun aldığı kararın aksine, arz-talep dengesinde yaşanan daralma nedeniyle üretimde önemli bir artış beklediğini belirterek, "Açıkça görülüyor ki OPEC+ grubu, talebin toparlanması için temkinli bir yaklaşım benimsemeye karar verdi. Ancak, güçlü bir stok düşüşü için daha gözle görülür bir işaret beklenmesi, bu işaret geldiği zaman fiyatların şimdiki seviyeye göre çoktan yükselmiş olacağı anlamına gelir." değerlendirmesinde bulundu.
Petrol talebinde bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre günlük yaklaşık 14 milyon varillik güçlü bir toparlanma beklediklerini kaydeden Hittle, "OPEC+ ülkelerinin üretim kesintisiyle nisanda talep artarken, fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü baskının devam etmesi bekleniyor.
Bu yıl talepte beklenen günlük 6 milyon 300 bin varillik artışla karşılaştırıldığında, küresel petrol arzının günlük 1 milyon 500 bin varille çok daha az artacağını tahmin ediyoruz. Buna dayanarak, piyasa yılın geri kalanında sürekli stok düşüşünün yaşandığı bir döneme giriyor." ifadelerini kullandı.
13.03.2021 tarihinde yapılan TÜMBİAD Olağan Genel Kurulu Seçiminde, Başkan olarak seçilen TABA-AmCham Başkan Yardımcısı Süleyman E. Sanlı'yı tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.
ÜİK: Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 11,4 yükseldi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.
Buna göre, ocakta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,4 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 7,5 artış oldu.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ocakta, Aralık 2020'ye kıyasla yüzde 1 arttı.
27 milyon genci yakından ilgilendiriyor: 10 Milyar TL sisteme aktarılacak
Ekonomik Reform kapsamında BES’te yeni düzenlemeler yapılacak. 18 yaş altı, 27 milyon gencin sisteme dahil edilmesinin önü açıldı. İlk etapta 6 milyon gencin bu imkândan yararlanacağı tahmin ediliyor. Sandık, vakıflar, derneklerdeki emeklilik birikimlerinin de BES’e aktarımına imkân tanındı. Tahminler, 10 milyar liralık bir birikimin sisteme aktarılacağı yönünde.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik Reformları açıkladı. Reformların içinde Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) yönelik önemli düzenlemeler var.
Cumhurbaşkanı, “Sektörün 18 senede gösterdiği performans, sistemin, halkımız nezdindeki konumunu güçlendirmiştir. İçinden geçtiğimiz dönem bize, bu alanda yeni reformların vaktinin geldiğini gösteriyor” diyerek, BES’te yapılacak yeni düzenlemeleri anlattı. Önce, BES’te gelinen noktayı özetleyim, sonra reform adı altında yapılacak düzenlemelere değineyim.
Sistemde toplam 12.6 milyondan fazla katılımcı bulunuyor ve emeklilik fonlarının toplam büyüklüğü de 170 milyar lirayı geçti.
Ekonomik reformlar kapsamında hem BES hem de sigortacılık anlamında üç önemli reform yapılacak. Bunlardan biri 18 yaş altının sisteme dahil edilmesi.
Diğeri sandık, vakıf, dernek gibi kuruluşlardaki emeklilik birikimlerinin, 2023 sonuna kadar BES’e aktarımına imkân verilmesi. Üçüncüsü de devlet destekleri ve uygun maliyetlerle; eğitim, sağlık ve hayat sigortaları gibi tasarruf ürünlerinin BES’e entegre edilmesi. İlk ikisi hemen uygulamaya alınacak düzenlemeler; sonuncusu ise biraz zaman alacaktır.
Bu üç düzenlemeye baktığımızda, önümüzdeki dönemde ülke tasarruflarının artırılmasına ağırlık verileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
15 Mart 2021 son dakika döviz kurları
Dolar kuru, altın fiyatları başta olmak üzere birçok ürünü etkilemesi nedeniyle haftanın ilk gününde piyasadaki güncel durumu merak eden kişilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. 15 Mart 2021 Pazartesi günü son dakika döviz kurları verilerine göre dolar ve euroda hafif çaplı artışlar gerçekleşti. Peki, bugün dolar ne kadar, euro ve sterlin kaç TL?
Hafta açılışının gerçekleşeceği pazartesi gününde döviz piyasasında son durum şekillenmeye başladı. Kurlarda yaşanan yüzde 1’e yakın değişimler doların 7,50 lira barajını aşmasını sağladı. Bigpara’dan alınan son verilere göre bugün dolar kuru 7,55 lira seviyelerinden işlem görüyor.
Euro kurunun 9,05 lira olduğu aynı dakikalarda İngiliz Sterlini ise 10,55 liradan işleme alınıyor.
GÜNCEL DÖVİZ KURLARI 15 MART 2021
Bigpara’dan alınan son verilere göre döviz piyasasında son durum şöyle:
İngiliz Sterlini 10,55 TL
Amerikan Doları 7,55 TL
Euro 9,05 TL
İsviçre Frangı 8,14 TL
Japon Yeni 0,06 TL
Suudi Arabistan Riyali 2,02 TL
Norveç Kronu 0,89 TL
Danimarka Kronu 1,21 TL
Avustralya Doları 5,87 TL
Kanada Doları 6,07 TL
İsveç Kronu 0,89 TL
Altın fiyatları yükseldi
ABD tahvil faizlerindeki artış ve doların güçlenmesiyle, geçen haftanın son işlem gününde 1,700 dolar sınırına kadar gerileyen altının ons fiyatı, yeni haftaya yaklaşık 20 dolarlık toparlanma ile 1,720 doların üzerinde başladı.
Küresel düzeyde aşılamalara ilişkin gelişmelere odaklanan petrol piyasalarında, geçen haftanın son işlem gününde 69 doların üzerine yükselen Brent petrolün varil fiyatı bu düzeylerde yatay hareket ediyor.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) 2021 yılına ilişkin küresel petrol talebi öngörüsünü, geçen yıla göre günde ortalama 5.9 milyon varil artışla günde ortalama 96.3 milyon varil düzeyine yükseleceğini öngördü.
Raporda, Avrupa'nın birçok önemli bölgesinde Covid-19'u kontrol etmeye yönelik genişletilmiş önlemler yılın ilk yarısına ilişkin öngörülerin, önceki rapora göre düşürüldüğü, buna karşılık, aşı uygulamalarının olumlu etkisiyle daha güçlü bir ekonomik toparlanma beklentilerine bağlı olarak da, yılın ikinci yarısına ilişkin öngörüler ise, önceki rapora göre yükseltildiği belirtildi.