Haberler sayfasına dön

Son Haberler

01.03.2021 Güncel Haberler

1 Mart 2021 Pazartesi

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 1 Mart 2021 güncel altın kuru fiyatları
Altının gram fiyatı 413 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın 677 lira, Cumhuriyet altını 2.765 liradan satılıyor.
Geçen haftanın son işlem gününde altının ons fiyatına paralel değer kaybeden gram altın, günü bir önceki kapanışın yüzde 1,4 altında 412,9 liradan tamamladı.
Gram altın, yeni haftaya yatay başlamasının ardından saat 10.05 itibarıyla önceki kapanışın hemen üzerinde 413,2 lirada dengelendi. Aynı dakikalarda çeyrek altın 677 lira, Cumhuriyet altını da 2.765 liradan satılıyor.
Cuma günü yüzde 2 değer kaybetmesinin ardından bugün yükselişe geçen altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 1,1 üzerinde 1.754 dolar seviyesinden alıcı buluyor.
Analistler, tahvil piyasasındaki seyrin altının ons fiyatı üzerinde belirleyici olmaya devam ettiğini belirterek, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizlerindeki gerilemenin ons altını desteklediğini ifade etti.
Bugün dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satın alma Yöneticileri Endeksi verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.730 doların destek, 1.765 doların direnç konumunda olduğunu kaydetti.
Dış ticaret açığı Ocak'ta %33 düştü.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ocak'ta dış ticaret açığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 geriledi. Aynı dönemde ihracat yüzde 2,3 arttı, ithalat ise yüzde 5,9 düşüş kaydetti.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ocak'ta ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 artarak 15 milyar 45 milyon dolar, ithalat yüzde 5,9 azalarak 18 milyar 79 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Dış ticaret açığı ise Ocak'ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,8 düşüşle 3,03 milyar dolar oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Ocak'ta dış ticaret açığının 3,1 milyar dolar olması yönündeydi.
İhracatın ithalatı karşılama oranı 2020 Ocak ayında yüzde 76,5 iken, 2021 Ocak ayında yüzde 83,2'ye yükseldi.
Ocak ayında en fazla ihracat yapılan ülke Almanya oldu.
Ocak ayında ihracatta ilk sırayı Almanya aldı. Almanya'ya yapılan ihracat 1 milyar 455 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 933 milyon dolar ile ABD, 864 milyon dolar ile İtalya, 813 milyon dolar ile Birleşik Krallık, 738 milyon dolar ile Fransa takip etti. İlk 5 ülkeye yapılan ihracat, toplam ihracatın yüzde 31,9'unu oluşturdu.
İthalatta Çin ilk sırayı aldı. Ocak ayında Çin'den yapılan ithalat 2 milyar 200 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla; 1 milyar 829 milyon dolar ile Rusya, 1 milyar 511 milyon dolar ile Almanya, 809 milyon dolar ile Irak, 729 milyon dolar ile ABD izledi. İlk 5 ülkeden yapılan ithalat, toplam ithalatın yüzde 39,1'ini oluşturdu.
Sanayi üretimi Aralık'ta beklentiyi aştı.
Türkiye İstatistik Kurumu Aralık ayına ilişkin sanayi üretim endeksini açıkladı.
Aralık'ta sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 9 artış kaydetti.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre sanayi üretim endeksi Aralık'ta bir önceki aya göre yüzde 1,3 arttı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sosyal medya hesabından "Pandemi yılının son ayında da sanayi üretimimiz yıllık %9, aylık ise %1,3 artışla piyasa beklentilerinin üzerinde artışını sürdürdü. Aralık ayında G20 ülkeleri arasında sanayi üretimini en çok arttıran ülke olduk" dedi.
Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Aralık'ta sanayi üretiminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 artması yönündeydi. Aylık bazda ise beklenti yüzde 0,9'luk artıştı.
Kasım ayında ise sanayi üretimi yıllık yüzde 11 artış kaydetmişti.
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2020 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10,1 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 4,8 arttı.
Vodafone'un Türkiye'ye yatırımı 25 milyar TL'yi aştı.
Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Engin Aksoy,"2020 yılını 2 milyar TL'ye yakın yatırım ve 13,6 milyar TL servis geliri ile kapattık. Son 15 yılda Türkiye'ye 25 milyar TL'yi aşkın yatırım yaptık" açıklamasında bulundu.
Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Engin Aksoy, "2020 yılını 2 milyar TL'ye yakın yatırım yaptık ve 13,6 milyar TL servis geliri ile kapattık. Son 15 yılda Türkiye'ye 25 milyar TL'yi aşkın yatırım yaptık." dedi.
Vodafone Türkiye'nin 2020 performansı ve 2021 hedefleri, şubat başında CEO'luk bayrağını devralan Engin Aksoy'un katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda paylaşıldı.
Aksoy, 2020 yılının, sadece Türkiye için değil, tüm dünya için zor bir yıl olduğunu anımsatarak, Vodafone olarak salgının yaşam üzerindeki etkilerini azaltmak ve iletişimin sürekliliğini sağlamak için tüm kaynakları seferber ettiklerini anlattı.
İyi bir sınav verdiklerini ve bu olağanüstü dönemde bireylerden kurumlara toplumun her kesimini bağlantıda tutmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Aksoy, şunları kaydetti:
"2020'de operasyonel ve finansal açıdan da iyi bir sınav verdik. Servis gelirlerimiz 13,6 milyar TL'ye ulaşırken, dijital kanallarımızı kullanan aylık aktif müşteri sayımız yüzde 22 artarak 16,3 milyonun üzerine çıktı. 2020'de zorlu koşullara rağmen yatırımlarımızı da aralıksız sürdürdük ve toplamda 2 milyar TL'ye yakın yatırım yaptık. Böylece, Türkiye pazarına son 15 yılda yaptığımız toplam yatırım 25 milyar TL'yi aştı.
Hem dijitalleşme yönünde attığımız adımlar, hem de finansal performansımız, Grubumuzda takdir görüyor ve örnek gösteriliyor. Üçüncü çeyrek verilerine göre, Vodafone Grubu içinde servis gelirleri bakımından en çok büyüyen operatör olduk. Aralık 2020 sonu itibarıyla faturalı abone sayımız 1,1 milyon artışla 15,2 milyona çıkarken, 23,4 milyonu mobil, 1,2 milyonu sabit genişbant olmak üzere toplam 24,6 milyon müşteriye hizmet veriyoruz."
Prof. Dr. Behçet Açıkmeşe: NASA'nın Mars misyonunda imzası olan Türk bilim insanı
Mars'a araştırma için indirilen son iki uzay aracı Curiosity ve Perseverance'ta, bir Türk bilim insanının da imzası var: Prof. Dr. Behçet Açıkmeşe.
ODTÜ İnşaat Mühendisliği'ni 1992'de bitirdikten sonra Purdue Üniversitesi'nden burs alarak yüksek lisans ve ardından doktorasını tamamlayan Açıkmeşe, 2003'te NASA'nın Güdüm Kontrol Analiz Grubu 'Jet Propulsion Laboratory'de (JPL) çalışmaya başladı.
Burada geliştirdiği algoritmalardan birisi, 6 Ağustos 2012'de Mars'a ulaşan Curiosity aracının daha geniş bir alanda inceleme yapabilmesine kritik bir katkıda bulundu.
Bugün Washington Üniversitesi'nde çalışmalarına devam eden ve Amazon'un sahibi Jeff Bezos'un kurduğu uzay araştırma şirketi Blue Origin'le ortak bir proje yürüten Prof. Açıkmeşe, JPL'de yaklaşık 10 yıl çalıştı. Ancak JPL'den ayrıldıktan 9 yıl sonra, Curiosity için geliştirdiği algoritma, 18 Şubat 2021'de yine Mars'a inen Perseverance isimli uzay aracına da uyarlanarak kullanıldı.
ABD'de kişisel harcamalar beklentilerle uyumlu
ABD'de kişisel harcamalar Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentileriyle uyumlu geldi.
ABD’de kişisel harcamalar, Amerikalıların bir tane daha pandemi yardım çeki almasıyla birlikte, Ocak ayında bir önceki döneme göre yüzde 2,4 artış kaydederken, kişisel gelirler yüzde 10 yükseldi. Bloomberg anketine göre, beklentiler sırasıyla yüzde 2,5 ve yüzde 9,5 olmuştu.
ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, kişisel harcamalar Aralık ayında 19.499 dolar olarak gerçekleşirken 2021’in ilk ayında 21.453 olarak gerçekleşti.
ABD’deki kişisel tüketim harcamaları ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artış gösterdi.
Biden'ın destek paketi Temsilciler Meclisi'nden geçti
ABD Başkanı Joe Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi ABD Temsilciler Meclisi'nden geçti. Bundan sonra paket Senato'da oylanacak.
ABD Başkanı Joe Biden'ın teşvik paketi ilk virajı aldı. Başkan Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık destek paketi ABD'de Temsilciler Meclisi'nden geçti. Paket bundan sonra Senato'nun onayına sunulacak. Söz konusu pakette bireylere 1.400 dolarlık destek yer alıyordu.
Paket, Temsilciler Meclisi'nden 212'ye karşı 219 oyla geçti. Temsilciler Meclisi'ndeki tüm Cumhuriyetçiler paket aleyhinde oy kullanırken, Demokratlar da iki fire verdi.
Yellen büyük bir paket çağrısı yapmıştı
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerine yönelik büyük bir ekonomik destek paketinin geçirilmesinin önemli olduğunu belirtmişti.
Ekonominin tam bir toparlanma sürecine girmesine yardımcı olmak için "büyük" bir destek paketi gerektiğini yineleyen Yellen, "Salgının neden olduğu acıyı giderecek büyük bir pakete sahip olmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz." diye konuşmuştu
Biden yönetiminin 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketinin Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç olmadan Senato'dan geçirilebilmesinin önünü açan bütçe düzenlemesinin geçtiğini anımsatan Yellen, "Gelecek birkaç hafta içinde bu paketin yasalaşmasında ilerleme görmeyi umuyoruz." ifadelerini kullanmıştı.
Türkiye’nin ilk milli bomba atarlı dronu Songar
Türkiye'nin ilk milli silahlı dron sistemi 'Songar' geliştirilerek bomba atara dönüştürüldü. Savunma sanayi şirketi Asisguard tarafından özgün şekilde geliştirilen 'Songar', Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine ilk yerli ve milli silahlı dron olarak girdi. Asisguard Sistem Mühendisi ve Songar’ın Teknik
Proje Yöneticisi Dilan Yılmaz Çakmak, ''Bomba atar özelliğinin eklenmesinden sonra, son olarak 4X4 kara aracı entegrasyonu da sağladık. 'Songar', artık sınır ve sınır ötesi operasyonlarda pusulara, tehditlere karşı taaruz amaçlı daha etkin şekilde kullanılabilecek” dedi
.
İlk yerli ve milli silahlı dron sistemi olarak tanınan Songar'a, önemli bir güç katan bomba atar sistemi, Konya'nın Beyşehir ilçesi Huğlu beldesinde yerli silah üretimi yapan Akdaş Silah Sanayi geliştirdi.  Songar’ın Teknik Proje Yöneticisi Dilan Yılmaz Çakmak, ilk otomatik makineli tüfekten sonra 'bomba atar' özelliği de eklenen Songar'da sistemi geliştirmeye ve faydalı yük modelleri eklemeye devam ettiklerini belirtti.
Çakmak, ''Askeri teknolojik sistem 'Songar' silahlı dron sistemlerinden farklılaşan özelliklere sahip. Songar,  otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş üç kilometre yarıçaplı bir menzil içinde görev icra ediyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarım sistemine sahip olan Songar; tekli veya çoklu dron sistemiyle, hedef bölgenin belirlenmesi, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası analiz için veri ve video kaydı gibi kritik birçok görevi yerine getiriyor” dedi.
Asisguard olarak Akdaş Silah Sanayi ile bomba atar aşamasında çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Çakmak, “Projemiz devam ediyor. Akdaş’la savunma sanayimiz için yenilikçi ve etkin bomba atar sistemi geliştirmekten memnunuz. Bomba atar özelliğinin eklenmesinden sonra, son olarak 4X4 kara aracı entegrasyonu da sağladık. Songar, artık sınır ve sınır ötesi operasyonlarda pusulara, tehditlere karşı taaruz amaçlı daha etkin şekilde kullanılabilecek''diye konuştu.
Asisguard’ın 'Songar'a bomba atabilmesi için sistem ekleyen Akdaş Silah Sanayi Silah Danışmanı Metin Çankaya ise, ''Asisguard firmasının geliştirdiği 'Songar’a üretmiş olduğumuz Akdaş AK-40GL bomba atar silahımızı akuple ettik. Türkiye’nin tek yerli bomba atarı şu anda Songar’da mevcut. Sistemin sahada denemeleri devam ediyor. Bomba atar özelliğiyle Songar'ın gücüne güç kattık ve yerli savunma sanayimize Asisguard’la birlikte yenilikçi bir ürün sunduk.” dedi.
Çankaya, Songar dron sistemine entegre edilen kendi üretimleri olan AK-40 GL bomba atarın namlu ömrünün 5 bin atım olduğunu ifade etti. Çankaya, ''Ürünümüz teknik özellikleri ve diğer imkan kabiliyetleri bakımından mevcut dünya ordularının envanterinde olan bomba atarlara kıyasla daha üstün özelliklere sahip. Yerli savunma sanayi ürünü olduğu için de maliyet etkin yapısıyla öne çıkıyor. Bu özelliğiyle de yerli savunma sanayimizin büyük oyuncuları tarafından tercih ediliyoruz. Konya Bölgesi’nde Milli Savunma Bakanlığı'nın silah üretimi alanında onaylı tek ana yüklenicisi olarak devam eden ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak silah ve silah sistemlerini tamamen yerli ve milli hale getirecek birçok projemiz bulunuyor.''diye konuştu.
Ünlü yatırımcı Buffett 2020'de kendi şirketinin hisselerini topladı.
Warren Buffett, şirketi Berkshire Hathaway'in yılın son çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarıyla ilgili olarak yatırımcılara gönderdiği mektubunda şirket hisselerinin geri alımıyla ilgili bilgi verdi ve hisse geri alımlarının süreceğini belirtti.
Ünlü yatırımcı Warren Buffett, 2020 yılında kendi şirketi Berkshire Hathaway'de 24,7 milyar dolarla rekor hisse geri alımı yaptı. Sadece yılın dördüncü çeyreğinde 9 milyar dolarlık hisse geri alımı yapıldı.
Buffett, yatırımcılara gönderdiği mektupta hisse geri alımlarının devam edeceğini belirtti.
Açıklanan sonuçlara göre Berkshire hisselerinde 2020'de getiri yüzde 2,4 oldu ve S&P 500 endeksinin yüzde 16'lık performansından geride kaldı.
Şirketin faaliyet kârı, Apple gibi portföyünde yer alan hisselerin etkisiyle yılın son çeyreğinde yüzde 14 arttı. Bu çeyrekte faaliyet kârı 5,02 milyar dolar olarak kaydedildi. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 4,42 milyar dolar olmuştu.
Net kâr ise geçen yılın aynı döneminde 29,16 milyar dolar olarak kaydedilirken bu yılın dördüncü çeyreğinde 35,84 milyar dolar oldu.
ABD, J&J aşısına onay verdi.
ABD Johnson&Johnson firmasının geliştirdiği tek dozluk Kovid-19 aşısının acil durum kullanımını onayladı. Böylelikle firma Pfizer ve Moderna'nın ardından ülkede onay olan üçüncü aşı oldu.
ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Johnson&Johnson firmasının Kovid-19 aşısının acil durum kullanımını onayladı. FDA, bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından oluşan bağımsız panel tarafından onaylanması yönünde tavsiyede bulunulan aşıya ilişkin kararını açıkladı. Açıklamada, Johnson&Johnson ilaç firmasının geliştirdiği ve tek doz olarak uygulanan Kovid-19 aşısının acil durum kullanımına onay verildiği bildirildi. Böylece Jonhson&Johnson aşısı, Pfizer/BioNTech ve Moderna'dan sonra ABD'de acil durum kullanım onayı alan 3'üncü aşı oldu.
Biden ve Yellen'dan senatörlere paket çağrısı
ABD'de 1,9 trilyon dolarlık destek paketinin Temsilciler Meclisi'nde onaylanmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden senatörlere paketi onaylama çağrısı yaptı.
ABD Başkanı Joe Biden 1,9 trilyon dolarlık destek paketi ile ilgili olarak senatörlere "Eyleme geçme zamanı" diye seslendi ve paketi onaylamaları çağrısı yaptı.
Biden, paketin Temsilciler Meclisi'nden onaylanmasının ardından Cumartesi günü yaptığı değerlendirmede ABD halkının önemli bölümünün paketi desteklediğini belirtti.
Biden açıklamasında "Kaybedecek zamanımız yok. Eğer kararlı ve hızlı bir şekilde eyleme geçersek, ekonomimizi sonunda yine işler duruma getirebiliriz" ifadelerini kullandı.
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da Twitter'dan yaptığı açıklamada ekonomistler arasında paketle ilgili bir konsensus olduğunu, virüs kontrol altına alınana kadar vatandaşlara paketin destek olacağını vurguladı.
Temsilciler Meclisi'nde gözler Senato'da
ABD'de Başkan Biden'ın 1,9 trilyon dolarlık destek paketi Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmişti.
Söz konusu pakette bireylere 1.400 dolarlık destek yer alıyordu. Paket, Temsilciler Meclisi'nden 212'ye karşı 219 oyla geçti. Temsilciler Meclisi'ndeki tüm Cumhuriyetçiler paket aleyhinde oy kullanırken, Demokratlar da iki fire verdi.
TABA-AmCham Başkan Yardımcısı Sn. Eyüp Akbal, bünyesinde çıkardığı ''ANAHTAR'' dergisiyle okurlarına ulaştı.