Cengiz İnşaat A.Ş.

  • Enerji
  • İnşaat

Cengiz İnşaat’ın 2018 itibariyle yıllık cirosu 2 Milyar 350 Milyon Dolar’ı geçti. Tamamlanan ve devam eden proje değerine bakıldığında Türkiye’nin büyük altyapı projelerini üstlenen, önde gelen inşaat kuruluşlarından biridir. Şirket’in kurulduğu yıllarda Türkiye’deki altyapı çalışmaları yurt dışından firmalar tarafından üstlenilirken, bugün Cengiz İnşaat hem ülkemizde hem de uluslararası pazarda Batılı kuruluşların rakibi haline geldi. Başarı grafiğini Türkiye ve yurt dışındaki projeleri ile yukarılara taşımaya devam eden Şirket, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olan İstanbul Havalimanı Yap-İşlet-Devret Projesi’nin yapımı ve 25 yıllık işletme hakkını da kendi liderliğinde kurulmuş olan Ortak Girişim Grubu ile 2013’te kazandı. Cengiz İnşaat’ın sağlam konumunun arkasında; güçlü finansman yapısı, piyasa güvenilirliği ve kalite anlayışı yer alıyor. Şirket’in, Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da yerleşmiş imajı, küresel bir marka olarak kendi yolunda emin adımlarla yürümesini sağlıyor.

İş ortaklarıyla birlikte yaklaşık 20.000 kişilik istihdama ulaşan Cengiz İnşaat, deneyimli insan kaynağı ve değeri 310 milyon Dolar’ı bulan yenilenmiş makine parkı ile bugün yurt içinde 14 milyar 394 milyon Dolarlık, yurt dışında ise 651 milyon Dolarlık yatırımları ile projelerine devam ediyor.

Hem yurt içinde hem de yurt dışında yaptığı projelerde, öncelikle projelerin büyüklüklerini, ülkedeki ihtiyaç ve ihtiyaçla ilgili talepte bulunan kamu kuruluşlarının motivasyonlarını, söz konusu ülkenin taahhüt kültürünü, finansman gücünü değerlendiren Cengiz İnşaat’ın en önemli özelliklerinden biri de kendi sektöründe yerli ve yabancı ortakla çalışma tecrübesinin fazla olması. Şirket bugün, rekabetin yoğun olduğu inşaat sektöründe rakipleri ile ortak projeler hayata geçirebilecek özgüven ve istikrar ile çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’de, kendini pek çok başarılı proje ile kanıtlamış bir kurum olan Cengiz İnşaat, aynı başarı ivmesini yurt dışı projeleriyle de yakaladı. Şirket, Kazakistan’da, Bosna Hersek’te ve Bulgaristan’da birçok otoyol projesini tamamladı. Cengiz İnşaat’ın bugüne kadar yurt dışında tamamladığı projeler arasında; Azerbaycan’daki Vayhir Barajı ve HES projesi, Şemkirçay Barajı, Kazakistan’daki Aktobe – Martuk yolu, Bulgaristan’daki Ljulin – Daskalovo Otoyolu, Erbil’deki Altunkopri Yolu, Azerbaycan’daki Tahtaköprü – Ceyranbatan Sulama Kanalı, Bosna-Hersek’teki Suhodol-Vlakavo – Tarcin Otoyolu ve Erbil’deki Hawler Uluslararası Havalimanı yer alıyor.

  • Address:
  • Phone:

Subscribe to Amcham