TRT Haber Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 Programı / 12 Mart 2018

TRT Haber Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 Programı / 12 Mart 2018

 
12 Mart 2018  
 
Türk-Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Ali Osman Akat, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu. 
 
Batırel’in sorularını cevaplayan Akat; ABD’de kurulacak OSB projesi, ABD’nin vergi kararı ve e-ticaret hakkında açıklamalarda bulundu.
 
ABD’de Türk Organize Sanayi Bölgesi kurma projesini anlatan Akat, “ABD ile ticari ilişkileri artırmaya yönelik adımlar atağız. Şirketlerimiz yatırım yaparsa ABD pazarında söz sahibi oluruz. Farklı sektörlerden şirketlerin yer alacağı karma organize sanayi projesinde üretim, paketleme, depolama ve pazarlama sistemi kurulacak. Amerika’da üretim yaparsak ABD ordusuna bile ürün satabiliriz.” dedi. 
 
ABD’de kurulacak OSB için ön taleplerin toplanmaya başladığını söyleyen Ali Osman Akat, “Her sektör için pazar araştırması yapıp ihtiyaçları belirleyeceğiz. Sanayi bölgesi için 3-4 eyaletle görüşüyoruz. Arsa, enerji, vergi gibi konularda en avantajlı bölgeyi seçeceğiz. Amerika’da işçi problemi var. Türkiye’den %30 işçi götürmeyi taahhütlerimize koyuyoruz. İlk başta 100 firmanın gitmesini planlıyoruz. Türkiye’de 3-5 dolara üretilen bir ürün ABD’de 35 dolara alıcı bulabiliyor. ABD’de finans kaynakları çok fazla, bunları değerlendirecek projeleri üretmek önemli, 30-50 yıl vadeli yatırımlara girebileceğiz.” şeklinde konuştu. 
Yurtdışı yatırımları konusunda hükümetin teşviklerini hatırlatan Akat, “Ekonomi Bakanlığı seyahat, mağaza ve pazar araştırması gibi konularda destek veriyor. Biz ABD’de en fazla pazar araştırması desteğinden faydalanıyoruz. ABD’deki finans kuruluşlarından ve yerel teşviklerden de yararlanıp yatırım maliyetini düşüreceğiz.” dedi.
 
Akat, ABD’ye elektronik ortamda ürün satma projesini de anlattı:
“ABD’de e-ticaret önemli bir yer tutuyor. İnanılmaz teşvikler var bu konuda, gelecek e-ticarette. Biz Türkiye’de toplantılar yapıp bunun kolaylıklarını anlatıyoruz. ABD, e-ticarette 800 dolara kadar vergi almıyor. THY uygun fiyata kargo taşıyor. ABD’deki bazı firmalar sattığı ürünü Çin’den teslim ediyor. Büyük bir potansiyel var. Tüketici memnuniyeti %95’in üzerinde olursa ABD’de ürünlerinizi kolaylıkla satabiliyorsunuz.”
ABD’nin vergi kararını değerlendiren Ali Osman Akat, “Türkiye’nin vergiden muaf tutulmasıyla ilgili Ekonomi Bakanlığı ciddi çalışma yapıyor. Trump yönetimi vergi konusunda adaletsiz bir tutum sergiliyor. ABD’deki yatırımlarımız artarsa bu konularda daha çok söz sahibi oluruz.” dedi. 

T +90 (212) 284 1010
M +90 (530) 762 9988
F +90 (212) 284 1920
Sütlüce Mah. İmrahor Cad.
No:36 Kat:3 
34445 Beyoğlu – Istanbul