Geleneksel TABA- AmCham İftarında İş Dünyasının Önde Gelenleri Bir Araya Geldi / 29 Mayıs 2018

Geleneksel TABA- AmCham İftarında İş Dünyasının Önde Gelenleri Bir Araya Geldi / 29 Mayıs 2018

 
29 Mayıs 2018  
 
TABA AmCham- Türk Amerikan İş Adamları Amerikan Ticaret Odası Türkiye tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “TABA AmCham İftar Yemeği ve Plaket Töreni” Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleştirildi.
 
Ünlü haber spikeri Sevinç Satıroğlu’nun sunumuyla gerçekleşen geceye ülke konsolosları ve temsilcilerinin yanı sıra dini liderler, iş dünyasının önde gelenleri, TABA AmCham’in değerli üyeleri ve basın mensuplarının katıldı.
 
TABA AmCham- Türk Amerikan İş Adamları Amerikan Ticaret Odası Türkiye Genel Başkanı Ali Osman Akat, programda yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Dönemsel siyasi konjonktürler ne yönde gelişirse gelişsin çok uzun soluklu olan ticari bağların olumlu gücü ve zemininde her türlü sorununun üstesinden gelinebileceğini barış ve huzurun tarafsız ticaretin bereketiyle mümkün olduğuna inanıyoruz.
 
9 ay önce amaçları ve niyetleri güzel bu kuruluşu temsil etme görevi teveccüh edildiğinde geçmişin tecrübelerinden aldığımız dersler ile tamamen ticaret odaklı çalışmalarımıza başlamak üzere beyaz bir sayfa açtık ve o beyaz sayfanın ilk maddesi olarak konuşan değil projeleri ile konuşulan bir kuruluş olma sloganımızı yazdık ve çalışmalara başladık. Olağan dernek faaliyetlerimizi daha verimli hale getirebilmek ve daha kapsamlı projelerimi gerçekleştirmek için yeni ve büyük bir ofis ve yetkin bir ekip kurduk. İlk vizyon projemiz olarak Amerika ile dış ticaretimizde gerek Amerika, gerekse bizim ikili mevzuatımızdan kaynaklanan ihracatta yüksek maliyetleri ürün nakliye maliyetleri yüksekliği gibi sorunları aşıp avantajlar oluşturup sanayicilerimizin dev Amerika pazarına satacakları ürünlerini Amerika devlet ve eyalet teşvikleri ile Amerika’da üretmelerini sağlayacak 8 yıldır üzerinde araştırma çalışmalarını sürdürdüğümüz Amerika’da Türk yatırım ve organize sanayi bölgeleri oluşturma projemizin startını verdik. Görevde olduğumuz 9 ayda defalarca Amerika’ya gidip Amerikan Ticaret Odası Başkanı birçok eyalet senatörü, beyaz saray üst düzey yetkilileri ve başka yardımcıları ile istişarelerde bulundum. Onlarında projeyi bizim kadar heyecanla karşılayıp her türlü destek, teşvik ve imkânı sağlamaları bizleri daha da heyecanlandırdı. Türkiye’ye dönüp hızla, teknik ve proje tanıtım çalışmalarına başladığımızda Gebze Sanayi Bölgesi Başkanlığı ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladık.
 
Görüştüğümüz tüm sanayici ve her ölçekten iş adamı kardeş ve dostlarımızın da projeye ilgi ve destekleri ile ön hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Yakında bütün ayrıntılarını dokümanlar ve tanıtım kampanyası ile duyuracağımız projemiz ve diğer faaliyetlerimizde tüm üyelerimiz, özellikle Yönetim Kurulu üyelerimiz ve dostlarımızın da desteği ile bir tür dış ticaret seferberliği heyecanı içerisinde başarıya ulaşacağımıza inancımız tamdır.”
 
Plaket Alanlar
 
Törende plaket takdimi listesi ise şöyle oluştu:
Mustafa Yiğit ZEREN                                      Zeren Group
Şansal TUR                                                     Lina Kozmetik ve Tekstil        
Süleyman ECEVİT SANLI                                 Narin Gümrük
Ali Rıza ARSLAN                                              Emsaş İnşaat Turizm 

T +90 (212) 284 1010
M +90 (530) 762 9988
F +90 (212) 284 1920
Sütlüce Mah. İmrahor Cad.
No:36 Kat:3 
34445 Beyoğlu – Istanbul